Jak Ćwiczyć Na Rowerze Stacjonarnym Żeby Schudnąć

Zrzucanie zbędnych kilogramów stało się w ostatnich latach niezwykle popularne. W środkach masowego przekazu ciągle możemy usłyszeć o korzyściach płynących z posiadania smukłej i wysportowanej sylwetki oraz zaletach zdrowego odżywiania.

Jak ćwiczyć na rowerze stacjonarnym żeby schudnąć?

Pora na odchudzanie? I słusznie, bo sport to zdrowie, a brak nadwagi nie tylko wpływa korzystnie na nasz organizm, ale także ułatwia codzienne funkcjonowanie. Jednym z najważniejszych elementów gubienia nadmiaru ciała jest trening aerobowy. Sprawdźmy, jak kształtuje się zależność: rower stacjonarny a odchudzanie.

Jazda na rowerze w celu spalania kalorii nie jest świeżym pomysłem i nie ma co się temu dziwić ponieważ jest to jeden z wygodniejszych sportów do rozpoczęcia aktywności fizycznej.

Amerykańscy naukowcy wyliczyli, że dla zrzucenia 0,5 kg nie potrzebnej wagi potrzeba spalanie 3500 kalorii.

Czym jest trening aerobowy?

Jazda rowerem, w tym również uprawianie tej aktywności na przyrządach stacjonarnych, to razem z bieganiem najkorzystniejsze i najbardziej efektywne rodzaje treningu aerobowego.

Mówi się o nim, że to właśnie takie ćwiczenia przyczyniają się do chudnięcia i spalania tkanki tłuszczowej.

Zgadza się. To właśnie aerobowa aktywność fizyczna pozwoli nam zrzucić zbędne kilogramy.

Czym jednak ona jest?

Najważniejszym elementem treningu aerobowego, zatem aktywności, która przyczynia się do spalania tkanki tłuszczowej jest powietrze. To właśnie dlatego, ten rodzaj treningu inaczej bywa określany mianem „tlenowego”.

Główną ideą wysiłku aerobowego jest stałe dotlenianie mięśni. Maksymalny dostęp do tlenu przekłada się na przyspieszenie spalania związków tłuszczowych, które stanowią główne paliwo energetyczne podczas wysiłku.

Żeby mogło tak się stać, należy dobrać odpowiednią intensywność treningu. Zbyt wysoko narzucona poprzeczka wpłynie na zmniejszenie dostępu tlenu do mięśni, co z kolei przełoży się pobieranie energii właśnie z nich, nie zaś z rezerw tłuszczowych, a tym samym, nie nastąpi spalanie nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Odpowiednio dobrana intensywność treningu znacznie przyspieszy metabolizm, co stanowi podstawę do aktywacji organizmu do spalania tłuszczu.

To właśnie dlatego, rowerek stacjonarny odchudzanie umożliwia, a nawet pomaga osiągać naprawdę zadowalające efekty.

Charakterystyka jazdy rowerem, zarówno tym prawdziwym w terenie, jak i tym stacjonarnym w siłowni lub własnym domu, wyróżnia się właśnie aerobową aktywnością.

Dodatkowo, taki rodzaj treningu wzmocni ogólną wydolność organizmu, kondycję, wytrzymałość mięśniową, a co najważniejsze wspomoże pracę najbardziej istotnego mięśnia, jakim jest serce.

Rower stacjonarny jak jeździć żeby schudnąć?

Jazda na rowerku stacjonarnym wspomaga odchudzanie.To jedna z najbardziej popularnych form dbania o sylwetkę i spalania tkanki tłuszczowej.Największą zaletą takiego treningu jest fakt, że można go wykonywać w domowym zaciszu, bez konieczności wychodzenia z domu.

Dzięki temu, ćwiczyć można bez względu na warunki pogodowe panujące na zewnątrz.Żeby jednak trening na rowerze stacjonarnym odchudzanie mógł wspomagać, a my żebyśmy mogli cieszyć się wspaniałą formą i sylwetką, musi on być wykonywany zgodnie z pewnymi założeniami.

Jeśli chciałbyś bliżej poznać możliwe wyniki do uzyskania podczas jazdy na rowerze to zapraszam cię do zapoznania się z naszym artykułem.

Źle wykonywany trening nie przyniesie oczekiwanych efektów lub znacznie spowolni ich pojawianie się. Najważniejsza zasada dotycząca jazdy na rowerze stacjonarnym mówi o regularności treningu. Jedynie systematycznie wykonywane ćwiczenia odniosą sukces.

Druga zasada to odpowiednia intensywność, o której zostało już wspomniane. Ważne w tym kontekście jest utrzymywanie stałego tętna podczas treningu.

Umiarkowana intensywność przynosi najlepsze efekty, dlatego ćwiczenia należy wykonywać tak, by móc podczas nich swobodnie oddychać.

Nie zawsze zatem podejście „im szybciej, tym lepiej” jest skuteczne.

Trzecia ważna kwestia wpływająca na korelację: rower stacjonarny a odchudzanie mówi o długim czasie trwania treningu.

Im więcej czasu poświęcimy na trening, odchudzanie na rowerze stacjonarnym będzie bardziej wydajne.

Specjaliści podają, że aktywność aerobowa powinna trwać minimum 40 minut.

Im dłuższa sesja, tym większa ilość spalonych kalorii.

Właśnie takie sesje na rowerze stacjonarnym odniosą najlepsze skutki.

Wiemy już kupując rowerek stacjonarny jak ćwiczyć żeby schudnąć.

Podsumowując zatem, należy powiedzieć, żeby jeździć między 40-60 minut, na średnim poziomie intensywności.

Nie tylko aerobowy!

Trening aerobowy jest najbardziej pożądany, jednak powinien być wspierany tzw. interwałami.

Czym one są?

Jest to aktywność fizyczna, która polega na krótkich, ale bardzo intensywnych sesjach.

Maksymalny czas interwałowego treningu wynosi 25 minut i cechuje się on bardo częstym przerywaniem.

Z racji dużej intensywności, nie należy wykonywać tego treningu częściej jak 2-3 razy w tygodniu. Ćwiczenia zaczynamy od bardzo powolnej i spokojnej jazdy, która trwa ok. pięciu minut.

Chodzi o dobre rozgrzane mięśni i ścięgien, a także przygotowanie stawów do intensywnego działania.

Jazda interwałowa cechuje się zmiennością intensywności.Po wykonaniu rozgrzewki, należy przez minutę pedałować bardzo mocno, tak żeby tętno zwiększyć do poziomu ok. 80% swojej maksymalnej wartości.

Po upływie sześćdziesięciu sekund, należy kolejne dwie minuty pedałować z nieco mniejszą intensywnością.

Świetnym dodatkowym zajęciem przy zrzucaniu zbędnych kilogramów jest trening z wykorzystaniem Hula hop.

Chodzi o ustawienie tętna na poziomie ok. 65% swojego maksimum.

Te trzy minut, podzielone na dwa bloki traktowane są jako jedna sesja.

W trakcie jazdy interwałowej, nie powinno wykonywać więcej jak osiem sesji.

Interwałowy trening rowerowy odchudzanie znacznie przyspieszy.

Zobacz także: Historia roweru, kto i kiedy go wynalazł

Sam trening to za mało, potrzebujemy odpowiedniego odżywiania

Oczywiście, zabierając się do treningu z rowerem stacjonarnym pod kątem schudnięcia, należy pamiętać o podstawowej zasadzie gubienia nadwagi.

Jest nią dieta.

Jedynie zdrowe odżywianie, wyeliminowanie nadmiaru tłuszczów i węglowodanów, szczególnie zaś cukrów prostych oraz zmniejszenie ilości spożywanych kalorii, spowoduje, że trening będzie mógł przyczynić się do spalania tkanki tłuszczowej.

Należy wyeliminować także niekorzystne nawyki, jak podjadanie w nocy.

Dieta powinna być odpowiednio zbilansowana, zrównoważona, a posiłki powinny być spożywane w regularnych porach.

Najlepiej w tym aspekcie poprosić o pomoc dietetyka, który ułoży indywidualny program żywieniowy.

Jaki rower stacjonarny na odchudzanie?

Na koniec, wypada jeszcze powiedzieć jaki rower stacjonarny na odchudzanie będzie najlepszy.

Wybierzmy produkt wygodny. Zwłaszcza gdy ważysz więcej, musisz wybrać rower stacjonarny stworzony dla początkujących i ważących odrobinę więcej. Dzięki temu nie będziesz zmuszony zrzucać nadmiaru tkanki na siodełku wielkości paczki zapałek.

Chodzi tu zarówno o komfortowe siedzisko, jak i uchwyty „kierownicy”, które pozwolą na dobieranie różnych pozycji.

Podstawowy podział rowerów stacjonarnych uwzględnia ich poziomy oraz pionowy charakter.

Te pierwsze przeznaczone są dla osób, które cierpią na problemy z kręgosłupem.

Sylwetka podczas treningu znacznie bowiem odciąża kręgosłup.

Rowery pionowe wymuszają wyprostowaną postawę, która z kolei obciąża kręgosłup, ale jest bardzo dobra dla osób cierpiących na schorzenia kardiologiczne.

Do wyboru mamy jeszcze tzw. rowery spinningowe.

Są one idealne do intensywnej jazdy, sprawdzą się zatem podczas treningu interwałowego.

Są one przeznaczone dla tych, którzy nie mają zbyt dużo cierpliwości i wolą postawić na szybsze efekty, ale za to okupione dużą intensywnością ćwiczeń.

Jazda na Rowerze Stacjonarnym Efekty

Przy wadze 100 kg liczba spalonych kalorii na godzinę treningu jest ściśle uzależniona od intensywności treningu, zaczynając od 368 kcal przy obciążeniu 30 – 50 W (jest to tryb w którym mamy wrażenie, że maszyna pedałuje za nas a opór jest nienaturalnie mały), do nawet 1470 kcal przy obciążeniu 201 – 270 W.

Łatwo zatem wyliczyć, że aby schudnąć 1kg masy ciała należy ćwiczyć bez zmiany diety od 10 godzin do 2,5 godziny zależnie od intensywności.

Jednak nie polecam nastawiania się na szybkie rezultaty i ustawiania trenażera odrazu na maksymalną moc ponieważ zakwasimy mięśnie wyczerpiemy organizm i zamiast codziennego delikatnego spinu będziemy tydzień czasu dochodzić do siebie.

Gwarantuje, że dużo lepsze efekty przyniesie 10 godzin delikatnego treningu po godzinę dziennie, niż 2,5 godziny co dwa tygodnie.

Dlaczego?

Mały poziom trudności ćwiczenia zapewni nam łatwość w przystępowaniu do kolejnych treningów, a to wytworzy w nas nawyk dzięki czemu będzie dużo mniejsza szansa na to, że porzucimy nasze treningi. Po 21 dniach treningowych możemy zwiększyć intensywność i przyśpieszyć nasze odchudzanie.

Rodzaje trenażerów poza rowerami stacjonarnymi

Rower stacjonarny to dość potężne i zajmujące wiele miejsca urządzenie.

Co jeśli nie możemy sobie pozwolić na zajęcie tak dużej przestrzeni naszego mieszkania lub domu?

Z pomocą przychodzą nam trenażery rowerowe stworzone do przerobienia naszego roweru w „rower stacjonarny”.

Pozwala to oszczędzić na przestrzeni w mieszkaniu, wykorzystać rower który już mamy oraz oczywiście oszczędzić pieniądze ponieważ takie rozwiązanie jest dużo tańsze od zakupu całego roweru stacjonarnego.

Trenażery z powodu różnego przeznaczenia i celów treningowych skonstruowane w różny sposób.

Trenażery Rolkowe

Trenażery Rolkowe cechują się bardzo prostą konstrukcją ich założeniem są treningi o wysokiej kadencji, oraz treningi bez oporowe np rozkręcenie się przed wyścigiem.

Kolejną dużą różnicą w porównaniu do pozostałych trenażerów jest to, że na modelach rolkowych samodzielnie musimy utrzymywać równowagę.

Przy dodatkowym pomiarze tętna trenażer rolkowy będzie jednym z najlepszych wyborów do spalania tkanki tłuszczowej.

Trenażery z Rolką oporowa

Trenażery z Rolką oporową są trenażerami w których mocujemy specjalną ramę do tylnego koła roweru.

Specjalny wałek który przylega do koła roweru łączy je z magnetycznym lub ciernym mechanizmem który stawia opór dla koła.

Dużym atutem tego rozwiązania jest możliwość trenowania z obciążeniem czyli możemy ćwiczyć podjazdy.

Oraz to, że nie musimy zdejmować tylnego koła do treningu.

Dodatkowo ta kategoria trenażerów posiada już wiele udogodnień jak i innowacji.

Jedno z najpopularniejszych ostatnich lat jest możliwość podpięcia komputera do trenażera w celu ścigania się z innymi rowerzystami poprzez specjalny symulator.

Przy trenażerach z rolką oporową niezwykle ważne jest napompowane tylne koło, przy zbyt niskim ciśnieniu będzie nam ciężko uzyskać wystarczającą przyczepność. Dlatego polecamy nasz poradnik na temat pompek do rowerów.

Trenażery zastępujące tylne koło

Stosunkowo świeże rozwiązanie, pozwala na montaż trenażera w miejsce tylnego koła, zmniejsza to straty na połączeniu opona wałek oraz znacząco wycisza cały mechanizm.

Poza tym mechanizm nie różni się znacząco od modeli z rolkami oporowymi.