Masz problemy z bólem pleców? Możesz mieć dyskopatię!

Bolą Cię plecy? To może być przepuklina kręgosłupa, która  najczęściej objawia się bólem o różnym nasileniu. Zlekceważona potrafi spowodować niedowład kończyn, paraliż a nawet zaburzenia w erekcji i kłopoty z oddawaniem stolca i moczu. Zdiagnozowana w porę wymaga głównie leczenia farmakologicznego, fizjoterapii i ćwiczeń. Gdy stan jest bardzo zaawansowany, konieczna może okazać się operacja.

Przyczyną tej przykrej dolegliwości mogą być np. zwyrodnienie kręgów i stawów kręgosłupa, dyskopatia, skolioza, zmiany pourazowe czy przeciążenie pewnych grup mięśni. Dwie trzecie wszystkich bólów kręgosłupa dotyczy odcinka lędźwiowego. Dlaczego to właśnie ta część boli najczęściej? Pomimo że kręgi lędźwiowe są najbardziej masywne z całego kręgosłupa, odcinek ten charakteryzuje się dużą ruchomością. Wykonuje ruchy zgięcia i wyprostu, zgięcia bocznego do lewej i prawej strony, a także rotacji w lewo i prawo, przy czym też na wysokości odcinka lędźwiowego spoczywa cały ciężar górnej połowy ciała. Tutaj spotykają się wszystkie siły działające na organizm człowieka. Można sobie wyobrazić co się dzieje, gdy jeszcze dodatkowo obciążamy nasze mięśnie, np. dźwigając coś ciężkiego. Najczęstszą przyczyną bólów kręgosłupa są przeciążenia mięśniowe. Powstają one na skutek długotrwałej pracy statycznej, np. wielogodzinne siedzenie przy komputerze lub długie podróże samochodem. Nieleczone prędzej czy później doprowadzą do zmian w strukturach tkanki mięśniowej oraz utraty funkcji kurczenia i rozkurczania się. Aby temu zapobiec, trzeba zadbać o prawidłowe funkcjonowanie mięśni. Równomierne rozłożenie sił zginaczy i prostowników jest bardzo ważne, jeśli jedna z tych grup jest słabsza, druga poprzez kompensację przejmuje funkcję pierwszej. Słabe mięśnie brzucha są przyczyną słabej stabilizacji, a to z kolei powoduje przeciążenia pleców. Zatem co robić, żeby uniknąć tego tak powszechnego, globalnego problemu? Po pierwsze – zadbać o dobrą stabilizację centralną, a po drugie – stretching (rozciąganie). Poniżej zestawiono przykładowe ćwiczenia na stabilizację centralną oraz ćwiczenia rozciągające.

Cierpisz na ból pleców o różnym nasileniu, czasem bardzo wysokim, trudnym do zniesienia? To może być przepuklina kręgosłupa, coraz częściej występująca w naszym społeczeństwie. Jeśli wykryjesz u siebie objawy podobne do opisanych poniżej, nie lekceważ ich. Warto zająć się nimi zawczasu, w przeciwnym wypadku ryzykujesz dalszym pogorszeniem stau zdrowia, grożą Ci m.in. dalsze zwyrodnienia, niedowład kończyn, paraliż a nawet zaburzenia w erekcji i kłopoty z oddawaniem stolca i moczu.  W poniższym artykule przybliżamy tematykę związaną z przepukliną kręgosłupa.

Przepuklina (łac. huernia) w rejonie kręgosłupa to popularny problem, który dotyka milionów ludzi na całym świecie. Jest ona najczęściej spowodowana zwyrodnieniem kręgów i stawów kręgosłupa, dyskopatią, skolioza, zmianami pourazowymi lub przeciążeniem mięśniowym. W obecnych czasach gros przypadków to przeciążenia spowodowane siedzącym trybem życia. Styl życia, jaki wymusza na nas życie zawodowe utrudnia prawidłowe dbanie o stan zdrowia, niemniej jest wiele metod, aby temu zaradzić. Wielogodzinne siedzenie przy biurku lub za kierownicą samochodu mają negatywny wpływ na struktury tkanki mięśniowej. Zmiany w nich mogą prowadzić do utraty prawidłowej funkcji kurczenia i rozkurczania się. Od tego już tylko krok do poważnych problemów zdrowotnych. Krążki międzykręgowe zbudowane są z jądra miażdżystego i otaczającego jądro pierścienia włóknistego. Gdy pierścień ulegnie przerwaniu, jądro miażdżyste powoduje ucisk na struktury nerwowe lub rdzeń, co odczuwamy jako dyskomfort lub ból pleców.  

Ból w lędźwiach

Najczęściej (ok.  70 procent przypadków) spotyka nas przepuklina w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Mimo, że w naszym organizmie to właśnie kręgi lędźwiowe są najlepiej przygotowane do dużych obciążeń, z uwagi na największą ruchomość tych okolic, i to we wszystkich płaszczyznach, tutaj spotyka się większość sił oddziałujących na nasz organizm. Przy braku schorzeń, prawidłowym dbaniu o stan zdrowia oraz nie nadwyrężać się np. przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów, kręgi lędźwiowe radzą sobie bardzo dobrze z codziennymi obciążeniami. 

Jeśli jest inaczej, prawdopodobnie jest to niestety nasza wina. Jak zwykli mawiać lekarze specjaliści, na te bóle pracujemy latami. Jeśli zaczynasz odczuwać niewystępujące wcześniej bóle nóg, drętwienie nóg,  zaburzenia w oddawaniu moczu, zaburzenia funkcji seksualnych, okresowy brak czucia w nogach, ból w odcinku lędźwiowym promieniujący do biodra, ud, kolan – istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że zmagasz się z przepukliną kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. 

Ból szyi

Drugim najczęstszym miejscu, gdzie może wystąpić przepuklina kręgosłupa jest jego odcinek szyjny.  To najbardziej ruchliwa część kręgosłupa, jest więc podatna na przeciążenia. W tym przypadku ból jest inny, ma mniejsze natężenie i narastający charakter, stopniowo powodując sztywność karku. Zapomnijmy wtedy o swobodnym poruszaniu głową, co gorsza temu stanowi mogą towarzyszyć bóle i zawroty głowy. Może się także pojawić rwa barkowa, lub szyjno-barkowa, szumy uszne, zaburzenia wzroku, odrętwienie, znaczne osłabienie mięśni rąk, zaburzenia motoryki precyzyjnej, a w skrajnych przypadkach nawet paraliż. 

Leczenie

Leczenie każdorazowo wymaga wizyty u lekarza specjalisty neurologa, lub neurochirurga. To szczególnie istotne, ze względu na liczbę czynników mających wpływ na nasz kręgosłup oraz jego stan. Po wywiadzie neurologicznym lekarz przeważnie przepisuje skierowanie na o badanie RTG oraz badanie rezonansem magnetycznym, dzięki któremu możliwa jest ocena stanu wszystkich struktur miękkich oraz ich zmian. To kluczowe, aby ustalić, czy przyczyna choroby leży w samym mięśniu, czy w połączonym z nim nerwie. 

Tylko najcięższe przypadki, którym przeważnie towarzyszą niedowłady kończyn, można wyleczyć jedynie operacyjnie. Przeważnie typowe leczenie obejmuje wdrożenie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych w zastrzykach w pobliże otworów międzykręgowych lub w tabletkach oraz serii działań fizjoterapeutycznych. Fizjoterapia przy rozpoznanej przepuklinie kręgosłupa obejmuje masaże, krioterapię, terapię ciepłem, prądem, czy też laserem oraz specjalne ćwiczenia. 

Zapobieganie

Aby nie mierzyć się z tymi problemami, wiele możemy zrobić sami. Utrzymywanie właściwej wagi ciała, pamiętanie o właściwej pozycji w pracy oraz regularnych przerwach przeznaczonych na ruch bardzo pomogą zapobiec przepuklinie kręgosłupa. Kondycja fizyczna, prawidłowe funkcjonowanie mięśni, brak przeciążeń spowodowanych noszeniem ciężkich przedmiotów przysłużą się dobremu stanowi naszych pleców. Istnieje również wiele ćwiczeń specjalistycznie dobranych, aby wspierać dobry stan kręgosłupa, które regularnie wykonując potrafią zupełnie odmienić samopoczucie pacjentów cierpiących na bóle tych rejonów organizmu. Czasem wystarczy prawidłowy stretching i wyeliminowanie złych nawyków. Warto dbać o swój organizm zawczasu!