Zrzucanie zbędnych kilogramów stało się w ostatnich latach niezwykle popularne. W środkach masowego przekazu ciągle możemy usłyszeć o korzyściach płynących z posiadania smukłej i wysportowanej sylwetki oraz zaletach zdrowego odżywiania. I słusznie, bo sport to zdrowie, a brak nadwagi nie tylko wpływa korzystnie na nasz organizm, ale także ułatwia codzienne funkcjonowanie. Jednym z najważniejszych elementów gubienia nadmiaru ciała jest trening aerobowy. Sprawdźmy, jak kształtuje się zależność: rower stacjonarny a odchudzanie.

Amerykańscy naukowcy wyliczyli, że dla zrzucenia 0,5 kg nie potrzebnej wagi potrzeba spalanie 3500 kalorii.

Czym jest trening aerobowy?

Jazda rowerem, w tym również uprawianie tej aktywności na przyrządach stacjonarnych, to razem z bieganiem najkorzystniejsze i najbardziej efektywne rodzaje treningu aerobowego. Mówi się o nim, że to właśnie takie ćwiczenia przyczyniają się do chudnięcia i spalania tkanki tłuszczowej. Zgadza się. To właśnie aerobowa aktywność fizyczna pozwoli nam zrzucić zbędne kilogramy. Czym jednak ona jest? Najważniejszym elementem treningu aerobowego, zatem aktywności, która przyczynia się do spalania tkanki tłuszczowej jest powietrze. To właśnie dlatego, ten rodzaj treningu inaczej bywa określany mianem „tlenowego”. Główną ideą wysiłku aerobowego jest stałe dotlenianie mięśni. Maksymalny dostęp do tlenu przekłada się na przyspieszenie spalania związków tłuszczowych, które stanowią główne paliwo energetyczne podczas wysiłku. Żeby mogło tak się stać, należy dobrać odpowiednią intensywność treningu. Zbyt wysoko narzucona poprzeczka wpłynie na zmniejszenie dostępu tlenu do mięśni, co z kolei przełoży się pobieranie energii właśnie z nich, nie zaś z rezerw tłuszczowych, a tym samym, nie nastąpi spalanie nadmiaru tkanki tłuszczowej. Odpowiednio dobrana intensywność treningu znacznie przyspieszy metabolizm, co stanowi podstawę do aktywacji organizmu do spalania tłuszczu. To właśnie dlatego, rowerek stacjonarny odchudzanie umożliwia, a nawet pomaga osiągać naprawdę zadowalające efekty. Charakterystyka jazdy rowerem, zarówno tym prawdziwym w terenie, jak i tym stacjonarnym w siłowni lub własnym domu, wyróżnia się właśnie aerobową aktywnością. Dodatkowo, taki rodzaj treningu wzmocni ogólną wydolność organizmu, kondycję, wytrzymałość mięśniową, a co najważniejsze wspomoże pracę najbardziej istotnego mięśnia, jakim jest serce.

Rower stacjonarny jak jeździć żeby schudnąć?

Jazda na rowerku stacjonarnym wspomaga odchudzanie . To jedna z najbardziej popularnych form dbania o sylwetkę i spalania tkanki tłuszczowej. Największą zaletą takiego treningu jest fakt, że można go wykonywać w domowym zaciszu, bez konieczności wychodzenia z domu. Dzięki temu, ćwiczyć można bez względu na warunki pogodowe panujące na zewnątrz. Żeby jednak trening na rowerze stacjonarnym odchudzanie mógł wspomagać, a my żebyśmy mogli cieszyć się wspaniałą formą i sylwetką, musi on być wykonywany zgodnie z pewnymi założeniami. Jeżeli interesuje nas rowerek stacjonarny jak ćwiczyć żeby schudnąć musimy się dowiedzieć. Źle wykonywany trening nie przyniesie oczekiwanych efektów lub znacznie spowolni ich pojawianie się. Najważniejsza zasada dotycząca jazdy na rowerze stacjonarnym mówi o regularności treningu. Jedynie systematycznie wykonywane ćwiczenia odniosą sukces. Druga zasada to odpowiednia intensywność, o której zostało już wspomniane. Ważne w tym kontekście jest utrzymywanie stałego tętna podczas treningu. Umiarkowana intensywność przynosi najlepsze efekty, dlatego ćwiczenia należy wykonywać tak, by móc podczas nich swobodnie oddychać. Nie zawsze zatem podejście „im szybciej, tym lepiej” jest skuteczne. Trzecia ważna kwestia wpływająca na korelację: rower stacjonarny a odchudzanie mówi o długim czasie trwania treningu. Im więcej czasu poświęcimy na trening, odchudzanie na rowerze stacjonarnym będzie bardziej wydajne. Specjaliści podają, że aktywność aerobowa powinna trwać minimum 40 minut. Im dłuższa sesja, tym większa ilość spalonych kalorii. Właśnie takie sesje na rowerze stacjonarnym odniosą najlepsze skutki. Wiemy już kupując rowerek stacjonarny jak ćwiczyć żeby schudnąć. Podsumowując zatem, należy powiedzieć, żeby jeździć między 40-60 minut, na średnim poziomie intensywności.

Nie tylko aerobowy!

Trening aerobowy jest najbardziej pożądany, jednak powinien być wspierany tzw. interwałami. Czym one są? Jest to aktywność fizyczna, która polega na krótkich, ale bardzo intensywnych sesjach. Maksymalny czas interwałowego treningu wynosi 25 minut i cechuje się on bardo częstym przerywaniem. Z racji dużej intensywności, nie należy wykonywać tego treningu częściej jak 2-3 razy w tygodniu. Ćwiczenia zaczynamy od bardzo powolnej i spokojnej jazdy, która trwa ok. pięciu minut. Chodzi o dobre rozgrzane mięśni i ścięgien, a także przygotowanie stawów do intensywnego działania. Jazda interwałowa cechuje się zmiennością intensywności. Po wykonaniu rozgrzewki, należy przez minutę pedałować bardzo mocno, tak żeby tętno zwiększyć do poziomu ok. 80% swojej maksymalnej wartości. Po upływie sześćdziesięciu sekund, należy kolejne dwie minuty pedałować z nieco mniejszą intensywnością. Chodzi o ustawienie tętna na poziomie ok. 65% swojego maksimum. Te trzy minut, podzielone na dwa bloki traktowane są jako jedna sesja. W trakcie jazdy interwałowej, nie powinno wykonywać więcej jak osiem sesji. Interwałowy trening rowerowy odchudzanie znacznie przyspieszy.

Sam trening nic nie zdziała

Oczywiście, zabierając się do treningu z rowerem stacjonarnym pod kątem schudnięcia, należy pamiętać o podstawowej zasadzie gubienia nadwagi. Jest nią dieta. Jedynie zdrowe odżywianie, wyeliminowanie nadmiaru tłuszczów i węglowodanów, szczególnie zaś cukrów prostych oraz zmniejszenie ilości spożywanych kalorii, spowoduje, że trening będzie mógł przyczynić się do spalania tkanki tłuszczowej. Należy wyeliminować także niekorzystne nawyki, jak podjadanie w nocy. Dieta powinna być odpowiednio zbilansowana, zrównoważona, a posiłki powinny być spożywane w regularnych porach. Najlepiej w tym aspekcie poprosić o pomoc dietetyka, który ułoży indywidualny program żywieniowy.

Jaki rower stacjonarny na odchudzanie?

Na koniec, wypada jeszcze powiedzieć jaki rower stacjonarny na odchudzanie będzie najlepszy. Wybierzmy produkt wygodny. Chodzi tu zarówno o komfortowe siedzisko, jak i uchwyty „kierownicy”, które pozwolą na dobieranie różnych pozycji. Podstawowy podział rowerów stacjonarnych uwzględnia ich poziomy oraz pionowy charakter. Te pierwsze przeznaczone są dla osób, które cierpią na problemy z kręgosłupem. Sylwetka podczas treningu znacznie bowiem odciąża kręgosłup. Rowery pionowe wymuszają wyprostowaną postawę, która z kolei obciąża kręgosłup, ale jest bardzo dobra dla osób cierpiących na schorzenia kardiologiczne. Do wyboru mamy jeszcze tzw. rowery spinningowe. Są one idealne do intensywnej jazdy, sprawdzą się zatem podczas treningu interwałowego. Są one przeznaczone dla tych, którzy nie mają zbyt dużo cierpliwości i wolą postawić na szybsze efekty, ale za to okupione dużą intensywnością ćwiczeń.

Ten wpis został umieszczony w Wpisy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *