W ostatnich latach, znaczenie i pozycja roweru jako środka transportu, znacznie wzrosła. Fakt ten, nie powinien dziwić nikogo. Rower to szybki, ekonomiczny i zdrowy sposób na poruszaniu się po mieście. Na szczęście, infrastruktura rowerowa wciąż się rozwija i większość miast sprzyja temu środkowi transportu. Jeżeli rower traktujemy jako miejski środek transportu, wybierzmy odpowiedni jego rodzaj ze specjalnym takim przeznaczeniem.

 

Jaki rower wybrać do jazdy po mieście?

Przestrzenie miejskie wypełniły się rowerzystami, którzy na dwóch kółkach zmierzają do miejsca swojej pracy, do szkół, na uczelnie lub po prostu korzystają z uroków aktywności fizycznej. Coraz częściej można zaobserwować w akcji, również jednoślad zwany jako rower damka, który jeszcze do niedawna nie był zbyt popularny. Dziś, dostępność takich jednośladów jest wielka. Marka Creme oferuje wyjątkowo szeroki wybór damskich rowerów miejskich.
Poruszanie się rowerem po mieście, stawia użytkownikowi dwóch kół, zupełne inne wymagania, niż np. turystyczna jazda rowerem poza miastem, nastawiona na pokonanie dużego dystansu obfitującego w wielką ilość kilometrów. Przestrzeń miejska stawia przed rowerzystą pewne przeszkody, jak np. studzienki kanalizacyjne, włazy kanałowe czy krawężniki, z których będziemy zjeżdżać lub pod, które będziemy musieli podjechać. Jeżeli więc planujemy zakup roweru, którym planujemy jeździć po mieście, zdecydujmy się na na rower miejski, który jest doskonale przystosowany do poruszania się po miejskiej przestrzeni. Tego typu rowery, zachwycają przede wszystkim wygodą, komfortem i rozwiązaniami, które niwelują przeszkody stawiane zarówno przez miejską infrastrukturę, jak dziury w nawierzchni, krawężniki, jak i te, związane z koniecznością przetransportowania rzeczy (np. torebki, czy torby z laptopem w drodze do pracy) czy np. zagrożenia wkręcenia nogawek/spódnicy w łańcuch (o czym szerzej w następnej części tekstu).

 

Dla kogo rower miejski?

Rower miejski to środek transportu przeznaczony wyłącznie do jazdy zgodnie ze swoją nazwą, a więc do poruszania się w przestrzeni miejskiej, gdzie zamierzamy pokonać niewielkie odległości do naszej pracy, szkoły czy uczelni. Jego konstrukcja i budowa została tak opracowana, by zapewnić użytkownikowi jak największy komfort i wygodę, a nie możliwości odnotowywania imponujących osiągów. Rozwiązania zastosowane w tym rowerze, nie zostały opracowane z myślą o pokonywaniu dużej ilości kilometrów. Tego typu rowery najbardziej popularne są wśród osób starszych, które pragną ułatwić sobie przemieszczanie się po mieście, oczekując jednocześnie wygodnej jazdy oraz u kobiet w każdym wieku, dlatego wśród miejskich rowerów obecnych na ulicach miast, najczęściej spotkamy rower miejski damski.

 

Rozwiązania wpływające na wygodę jazdy

Zostało już powiedziane, że rower miejski przeznaczony jest do niezbyt dalekich tras, pokonywanych w miejskiej przestrzeni. Powinien zatem być wygodny i funkcjonalny i wedle tych dwóch zasad, są one projektowane.
Pierwszym niezwykle ważnym aspektem jest kierownica roweru miejskiego. Jest ona szeroka i wysoko umieszczona. Dzięki temu rozwiązaniu wymusza wyprostowaną sylwetkę, co przekłada się na poprawienie pola widoczności i minimalizuje ryzyko wystąpienia bólu pleców. Kolejnym ważnym aspektem wpływającym na wygodę poruszania się rowerem miejskim, jest zabezpieczenie, którego zadaniem jest uniemożliwienie wkręcenia się spódnicy lub nogawki spodni w łańcuch. Każdy rower damski miejski posiada pełną osłonę łańcucha, dzięki temu, nie musimy się martwić o bezpieczne pedałowanie. Jeżeli rowerem mamy poruszać się do pracy, powinien on mieć błotnik, tak jak każdy rower miejski wysokiej jakości. Uchroni nas to przed ochlapaniem ubrania, kiedy będziemy poruszać się po ulicach, po opadach deszczu. Niezbędne i będące zarazem w wyposażeniu każdego modelu roweru miejskiego, jest przednie oświetlenie.

Prawdziwym rarytasem roweru miejskiego, który decyduje o jego wygodzie i łagodzi niedociągnięcia miejskiej infrastruktury jest siodełko. Są one szerokie, miękkie i resorowane, dzięki temu zapewniają prawdziwy komfort siedzenia.

Rowerem miejskim jeździmy do pracy lub na uczelnię, czy do szkoły. Wymaga to konieczności przetransportowania pewnych rzeczy, jak torebka, teczka z notatkami czy torba na laptopa. Często ten środek transportu stosujemy udając się również na zakupy, które trzeba w czymś przewieźć. Rower miejski stwarza możliwości do tego, posiadając niezwykle rozpoznawalny element jakim jest pojemny koszyk, który pozwala na przetransportowanie całkiem dużego bagażu.

 

Budowa

Niezwykle ważną rolę odgrywa rama, która występuje zarówno w wersji męskiej, jak i damskiej. Ta pierwsza, nie wyróżnia się niczym specjalnym, jednak rower miejski damski, posiada dosyć specyficzną budowę ramy. Jej górna część jest znacznie obniżona i wyprofilowana. Znacznie ułatwia to paniom wsiadanie na rower w sukienkach i spódnicach. Tradycyjne rowery nie posiadają przerzutek, a zamontowany hamulec działa na zasadzie torpedo, czyli jego uruchomienie znajduje się w pedałach i działa tylko na tylne koło. W najnowszych modelach, przełożenia bywają montowane w celu zwiększenia komfortu jazdy. Tak jest np. w modelach Creme Holymoly, które posiadają trzy biegi i hamulec oparty na systemie klocków, których działanie uruchamiają klamki hamulcowe, zamontowane przy rękojeści.

0/5 (0 Reviews)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *