Mimo przychodzących i odchodzących fal wzrostu popularności spd pedały platformowe cieszą się w wielu dyscyplinach nie słabnącą popularnością.
Wielu nie trzeba nawet przekonywać do tego rodzaju pedałów, jednak co tak naprawdę powoduje, że niektóre pedały są lepsze od pozostałych?
Jak rozpoznać dobre platformy?
Platformy jak każda część rowerowa są tworem rowerowej ewolucji. Na przestrzeni lat możemy zaobserwować ciągłe eksperymenty z korpusem pedałów, ich wysokością, powierzchnią platformy, pinami, łożyskowaniem czy też materiałem wykorzystanym w osi.
Parametry które pozwolą nam lepiej zrozumieć przeznaczenie oraz charakterystykę danych pedałów to:
- Kształt platformy
- Materiał oraz kształt osi
- Liczba i długość pinów
- Rodzaj łożyskowania
- Materiał wykorzystany do produkcji korpusu
W dzisiejszych czasach standardem są pedały niskie, o dużej powierzchni styku, osią z chromo-molibdenu, oraz krótkimi około 10 pinami na stronę.
Jednak z tych wszystkich elementów najważniejszą częścią są piny, to one odpowiadają za przyczepność między butem a platformą, jednak idealny poziom tej przyczepności jest różny dla każdej dyscypliny, w ciężkich warunkach rowerzysta będzie potrzebował większej przyczepności, zaś bmx-owiec czy street rider, będzie tej przyczepności potrzebować znacznie mniej.
Poza sposobem jazdy należy zwrócić również uwagę na warunki w jakich zamierzamy jeździć. Nylonowe platformy świetnie sprawdzą się w mieście i na skateparku podczas suchej pogody jednak gdy zacznie padać i nasze buty się zmoczą możemy zapomnieć o pewnym połączeniu, to samo tyczy się jazdy w lesie. Gdy nasze buty zbiorą trochę ziemi oraz wilgoci zaczną się ślizgać po platformie.
Na co zwracać uwagę podczas doboru pedałów?
Dotarliśmy już do momentu w którym rozumiemy, że nie ma idealnej platformy do wszystkich zastosowań, dlatego teraz postaramy się napisać o każdym elemencie pedałów oraz jak on wpływa na wrażenia z użytkowania takiej platformy.
Kształt Korpusu
Dzisiejszym standardem są korpusy pedałów o maksymalnie niskim profilu, poza świetnym wyglądem oraz oczywistą redukcją masy wpływa to przede wszystkim pozytywnie na obniżenie środka ciężkości oraz poprawieniu stabilności nóg na pedałach. Poza tym pedały o niższej platformie dużo rzadziej obracają się podczas zdejmowania nóg. Wynika to z mniejszej dźwigni działającej na pedał.
Oś
Osie w pedałach będą rożne zależnie od wykorzystanego łożyskowania oraz ceny. Najtańsze pedały wyposażane są z reguły w osie ze miękkiej stali, najtańsze pedały potrafią posiadać tak miękkie osie, że doświadczony rowerzysta jest w stanie wygiąć je podczas intensywnego przyśpieszania czy podjazdu. Dlatego najlepiej kupować pedały tylko i wyłącznie z osią z chromo-molibdenu lub w skrócie cr-mo.
Poza tym pedały z łożyskami kulkowymi będą dużo większe i bardziej oddalone od korby niż pedały na łożyskach maszynowych z powodu potrzeby umieszczenia na osi specjalnej bieżni dla łożysk.
Pedały z łożyskami kulkowymi posiadają z reguły tylko możliwość do odkręcania i przykręcania ich kluczem płaskim.
Z kolei pedały maszynowe często ze względu na redukcję wagi czy chęć przybliżenia ich bliżej korby posiadają wewnętrzny frez pozwalający na odkręcenie pedała za pomocą klucza imbusowego.
Pedały prawie zawsze będą wyposażone w pełne osie ze stali wynika to z właściwości fizycznych prętów oraz stali.
Jest to zabezpieczenie na wypadek naprawdę twardego lądowania czy też ekstremalnego zmęczenia materiału. Wynika to z tego, że drążony materiał tak samo jak i aluminium posiada bardzo duże prawdopodobieństwo złamania się zamiast wygięcia. Może to doprowadzić do nierównego złapania osi pedała a to może doprowadzić do poważnego pokaleczenia nogi podczas upadku.
Piny
Piny potrafią przyjmować wiele kształtów, form i metod instalacji, jednak najpopularniejsze są piny bez główek wkręcane niewielkim kluczem imbusowym od góry platformy. Jest to najlżejsze rozwiązanie ułatwiające przy okazji montaż i demontaż pinów.
Innym popularnym parametrem pinów jest materiał z którego zostały wykonane. Przy większości pedałów są to specjalnie wkręcane stalowe śrubki, jednak równie popularnym rozwiązaniem.
W niższym przedziale cenowym jest tworzenie form odlewowych wyposażonych już w piny, redukuje to koszty ewentualny pracowników instalujących piny w korpusach oraz przy np. platformach nylonowych daje to doskonałą równowagę pomiędzy swobodą przestawiania nogi na pedałach a przyczepnością.
Ostatnim parametrem rzadko już spotykanym jest kształt samych pinów, raz na jakiś czas zdarza się jakaś firma która postanawia zamienić klasyczne i sprawdzone piny na ostre i agresywne ćwieki, o ile podoba mi się wygląd takiej platformy to przy jeździe wygląda to już trochę gorzej zwłaszcza gdy nie trafimy w taki pedał nogą i przejedzie nam pinami po piszczelu.
Materiał Korpusu
W dzisiejszych czasach do produkcji korpusów wykorzystuje się trzy materiały, są to:
- Aluminium
- Magnez
- Nylon
Pedały Aluminiowe oraz magnezowe ostatecznie różnią się wagą, jeśli chodzi o charakterystykę takich platform to jest ona bardzo zbliżona do siebie. Jedyną dość istotną różnicą jest to, że magnes jest odrobinę mniej odporny na uderzenia przez co takie pedały mogą zużyć się dużo szybciej lub nawet pęknąć podczas uderzenia niż takie same pedały wykonane z aluminium.
Nylonowe platformy zaś to całkowicie inny twór. Pedały zbudowane na korpusach z tworzywa sztucznego z reguły są sporo tańsze od odpowiedników wykonanych z metalu, co więcej często zamiast wymiennych pinów mamy piny odlane bezpośrednio w korpusie platformy, często producenci dodają wiele drobnych ząbków które działają trochę jak papier ścierny. Jednak raz na jakiś czas zdarzają się pedały nylonowe wyposażone w stalowe piny.
Za i przeciw Pedałom Platformowym
Wszystkie wady i zalety pedałów platformowych jakie nam przyszły do głowy.
Zalety
- Rowerzysta uczy się większej kontroli nad rowerem
- Łatwiejsze oraz szybsze zdejmowanie nogi
- Możliwość wykonywania tricków
- Nie potrzebujemy specjalnych butów
- Mniejsza szansa na głupią wywrotkę i kontuzję
Wady
- Gorsze wyniki np. na podjazdach
- Dla wielu mniejsza kontrola nad tylnym kołem
Podsumowanie:
Gdy nie jesteśmy skupieni na zawodach i wynikach a jedyne na czym nam zależy to dobra zabawa na rowerze powinniśmy wybrać pedały platformowe. Dają nam one świetną kontrolę nad rowerem nie zabierając swobody. Platformowe pedały są też dobrym wyborem dla początkujących rider.