Nasze maluchy bardzo szybko rosną i z miesiąca na miesiąc coraz bardziej się rozwijają, stają się silniejsze i bardziej samodzielne. Mają też wręcz nieposkromione pokłady energii. Chcą się cały czas bawić, poznawać świat i ciężko im usiedzieć w jednym miejscu.
Jako rodzice musimy, więc wymyślać coraz to nowe sposoby, by spożytkować tę energię i zająć swoim pociechom dzień. Zapewnić im aktywności, które będą rozwijające dla ciała i umysłu.
Zazwyczaj mamy też nadzieję, że zmęczone zabawą maluchy, będą spokojniejsze w domu i prześpią spokojnie całą noc. Sami jednak nie mamy już często siły, by całymi godzinami bawić się w ganianego, czy w chowanego, a zwykły spacer nie jest dla naszych dzieci wystarczającą rozrywką.
To dlatego w ostatnich latach dużą popularnością cieszą się rowerki biegowe, które pozwalają się im wyszaleć, a także zapewniają wiele emocji i radości. Są one odpowiednie dla dzieci, które są jeszcze za małe, by nauczyć je jeździć na tradycyjnych rowerze.Rower biegowy różni się od niego tym, że nie posiada pedałów i dziecko siedząc na siodełku, odpycha się od podłoża nogami.
Niech jednak nie zwiedzie Was uproszczona budowa rowerka i charakterystyka jazdy na nim – wprawione maluchy potrafią bardzo szybko się na takim dziecięcym pojeździe przemieszać. Rowerek biegowy, oprócz świetnej zabawy, umożliwia również przygotowanie do nauki jazdy na prawdziwym rowerze.
Nasz maluch uczy się na nim balansu ciałem, by móc zachować równowagę. W późniejszym czasie, gdy będzie się uczył jazdy na zwykłym rowerze, pójdzie mu to o wiele szybciej. Będzie więc miał ułatwione zadanie.
Taka nauka może też być stresująca, a dzięki doświadczeniom zdobytym w zabawie z rowerem biegowym, dziecko na pewno odważniej do niej podejdzie. Oczywiście, w każdej aktywności najważniejsze jest bezpieczeństwo naszego malucha, dlatego powinna być on dostosowana do jego wieku. Ważna jest również jakość zabawek i innego sprzętu, z którego nasze dziecko korzysta.
Wielu z Was z pewnością zastanawia się, od kiedy rowerek biegowy dla dziecka jest odpowiednim akcesorium do zabawy? W jakim wieku nasza pociecha będzie mogła z niego bezpiecznie korzystać? Wpływa na to kilka czynników, nie tylko wiek dziecka, ale również etap rozwoju na jakim się znajduje.
Do każdego malucha należy podejść indywidualnie i rolą rodzica jest prawidłowa ocena tego, czy dziecko jest już wystarczająco silne i poradzi sobie podczas zabawy z rowerkiem biegowym. Należy też odpowiednio dobrać parametry rowerka do wzrostu i wagi malucha. Kolejnym istotnym elementem jest sama budowa rowerka – powinniśmy przyjrzeć się jego poszczególnym częściom, a także materiałowi z jakiego został on wykonany.
Przed zakupem warto rozważyć wszystkie te kwestie, by wybrać sprzęt, który odpowiada potrzebom naszego dziecka i zapewni mu bezpieczną zabawę. Wyjaśnijmy, więc wszystkie nurtujące Was wątpliwości i zastanówmy się, jak dobrać rowerek biegowy do wieku i możliwości dziecka.
Rowerek biegowy od kiedy dzieci mogą go używać?
Każde dziecko w naturalny sposób przechodzi kolejne etapy rozwoju – najpierw uczy się raczkować, by następnie wstać i zacząć chodzić. Zanim stanie się na tyle silne, by pewnie poruszać się na własnych nogach: samodzielnie chodzić i biegać, nie jest gotowe na naukę jazdy na rowerze biegowym.
Wymaga on umiejętności zachowania równowagi, a więc silnych nóżek, którymi dziecko będzie mogło się odpychać oraz w odpowiednim momencie zatrzymać. W związku z tym, najlepszy wiek na rozpoczęcie zabawy z rowerem biegowym to dwa latka. Takie dziecko ma już na tyle rozwinięty układ kostny i na tyle silne mięśnie, że powinno poradzić sobie z utrzymaniem równowagi. Choć takie są ogólne zalecenia, to i tak należy wziąć pod uwagę indywidualne możliwości każdego malucha.
Jeśli nasze dziecko wciąż chwieje się przy chodzeniu lub bieganiu to oznaka, że nie jest jeszcze gotowe na rower biegowy. Odpowiednio rozwinięte dziecko będzie mogło czerpać pełnię radości z jazdy na takim rowerze. Nauczy się też rytmicznego i płynnego poruszania się na nim, co zaprocentuje później – podczas nauki jazdy na zwykłym rowerze. Oprócz rozwoju fizycznego, warto też zwrócić uwagę na gotowość psychiczną naszego dziecka.
Rower biegowy służy do zabawy, ale wprawiony i sprytny maluch może naprawdę szybko się na nim poruszać. Należy więc wręczać go dzieciom, które są już na takim etapie rozwoju, że rozumieją różne ograniczenia i stosują się do zasad. Oczywiście, w przypadku dzieci nie mamy nigdy pewności, że zawsze i wszędzie dostosują się do naszych zaleceń. Powinniśmy, dlatego wybierać takie miejsca do zabawy z rowerkiem, które są z dala od ruchu samochodowego.
Często uczęszczany chodnik przy ruchliwej ulicy nie będzie dobrym wyborem. Lepiej sprawdzą się parkowe alejki, zamknięte ogrody i nieuczęszczane bulwary, ale i tak należy być ostrożnym i zwracać uwagę na innych uczestników ruchu: dorosłych rowerzystów, a także pieszych. Pamiętajmy też, że droga rowerowa również nie jest odpowiednim miejscem do nauki jady dla naszego malucha.
Rowerek biegowy od kiedy korzystać z niego, a kiedy kupić rower tradycyjny
W trakcie naszych rozmyślań na temat wyboru roweru dla malucha, może też pojawić się pytanie: czy nauka jazdy na rowerku biegowym ma w ogóle sens i czy nie lepiej, by dziecko uczyło się od razu jeździć na tradycyjnym rowerze? Większość dzieci, które zaczynają uczyć się jazdy na zwykłym rowerze i tak ma zapewniony najpierw etap przejściowy. Jest nim rower do którego przykręcono jedno lub dwa dodatkowe kółka.
Zapewnia on jednak na tyle dobrą stabilizację, że dziecko nie ma potrzeby uczyć się balansu ciałem, by móc zachować równowagę. Przejście na rower dwukołowy jest więc później tak samo trudne, jak gdyby dopiero zaczynało ono swoją przygodę z rowerem. Jeśli natomiast wpierw zapewnimy mu możliwość zabawy z rowerem biegowym, wtedy dziecko w naturalny sposób będzie zmuszone nauczyć się utrzymania równowagi.
Przejście na rower dwukołowy nie będzie wtedy już takie straszne, ani trudne. W wielu przypadkach będzie można nawet zrezygnować z dodatkowych kółek, a dziecko sprawniej i szybciej nauczy się jazdy na tradycyjnym rowerze, gdyż jego koordynacja ruchowa będzie o wiele lepsza. Należy też pamiętać, że tak jak rower biegowy nie zastąpi zwykłego jednośladu, tak też tradycyjny rower nie zastąpi biegowego rowerku.
Nie wystarczy odkręcić od niego pedałów, a taki pomysł może przyjść niektórym rodzicom do głowy. Konstrukcja roweru biegowego jest zupełnie inna. Ma on niżej umiejscowione siodełko, by dziecko mogło swobodnie dosięgnąć obiema nóżkami do podłoża i pewnie na nim stanąć. Zwykły rower nie zawsze to umożliwia, gdyż z reguły jest on większy i pozwala jedynie oprzeć się na palcach, a więc stabilizacja jest o wiele mniejsza.
Co za tym idzie, traktowanie go jak roweru biegowego, może być nawet niebezpieczne i przyczynić się do bolesnych upadków, a czasem również poważniejszych konsekwencji. W związku z tym nie należy decydować się na półśrodki, tylko najpierw zapewnić maluchowi rower biegowy, a następnie tradycyjny jednoślad.
W obu przypadkach ważne jest też stosowanie odpowiednich środków bezpieczeństwa, a więc akcesoriów do ochrony głowy i stawów. Kask oraz ochraniacze są niezbędne, by dziecko mogło bezpiecznie korzystać z roweru biegowego. W tym celu należy również wybrać rowerek o odpowiednich parametrach i zwrócić uwagę na jego budowę.
Wiemy już od kiedy rowerek biegowy dla dziecka stanowi dobry wybór, a ma to miejsce, gdy maluch ma około dwóch lat. Jednak nawet młodsze dzieci mogą rozpocząć swoje pierwsze przygody z rowerek biegowym. Im dziecko jest starsze, tym z pewnością ma większe możliwości zabawy i potrzebuje bardziej zaawansowanego rowerka.
Zawsze należy dostosować nasz zakup do wieku dziecka i jego rozwoju. Zobaczmy, jaki rowerek biegowy dla 2 latka spełni swoje zadanie, a jaki będzie odpowiedni dla młodszych i starszych od niego dzieci.
Jaki rowerek biegowy dla dwulatka, a jaki dla dzieci w jeszcze innym wieku?
Wybierając sprzęt dla naszego malucha musimy zwrócić uwagę na wiele elementów. Wszystkie one mają znaczenie dla jego bezpieczeństwa, zapewnienia prawidłowej sylwetki podczas jazdy, a także świetnej zabawy.
Wiek dziecka jest tak naprawdę jedynie orientacyjnym kryterium, gdyż każde dziecko posiada inny wzrost, długość nóżek oraz wagę. Wszystko to należy wziąć pod uwagę wybierając rowerek, a najlepszym rozwiązaniem jest wypróbowanie rowerka przez malucha podczas dokonywania zakupu. Nie zawsze jest to możliwe, gdyż często kupujemy rower na prezent lub poprzez sklepy internetowe.
Warto wtedy kierować się poniższymi wskazówkami. Jeśli natomiast mamy możliwość przymiarki rowerka, to należy robić to zawsze w bucikach, a gdy dziecko wciąż nosi pieluszkę, to podczas przymiarki również powinno mieć ją założoną. W ten sposób możemy też zmierzyć same nóżki, by móc następnie wybrać rozmiar rowerka kierując się dostępnymi wskaźnikami.
Rowerek biegowy jaki wybrać dla najmłodszych maluchów?
Wprawdzie mniejsze dzieci są jeszcze na tyle słabe i niestabilne, że rowerki biegowe nie są dla niech wskazane, jednak mogą one już zacząć się do nich przyzwyczajać. Zwykły rower biegowy posiada dwa koła, a więc dziecko musi samodzielnie utrzymywać na nim równowagę.
Jednak dostępne są też rowerki trzykołowe lub czterokołowe, które są stabilniejsze i nawet niepotrafiące do końca samodzielnie chodzić dzieci, mogą z nich bezpiecznie korzystać. Warunek jest jedynie taki, by pewnie już siedziały i trzymały napiętą i wyprostowaną sylwetkę. Rower biegowy z dodatkowym kółkiem zapewni bezpieczną i świetną zabawę, ale mogą pojawić się wątpliwości co do sensu takiego zakupu.
Dzieci szybko rosną, a starsze dziecko będzie zapewne chciało przesiąść się na rower biegowy o wyższym stopniu trudności, czyli sprzęt dwukołowy. Rozwiązaniem jest zakup rowerka dwa w jednym, w którym można odkręcić dodatkowe kółka i w ten sposób otrzymać rower biegowy dwukołowy. Mają one regulowane siodełka, które również można dostosować do większego wzrostu dziecka.
Dla małych dzieci przeznaczone są też rowerki biegowe przyłączane do bujaka, które wprawdzie nie służą do tego, by się na nich przemieszczać, ale uczą dziecko prawidłowej postawy siedzącej i poprawnego trzymania kierownicy. Dzięki takim możliwościom możemy przyzwyczajać nawet najmłodsze dzieci do konstrukcji, jaką jest rower.
A teraz przejdźmy do trochę starszych dzieci i zastanówmy się, jaki rowerek biegowy dla dwulatka?
Jaki rowerek biegowy dla 2 latka?
Dwuletnie dziecko może być jeszcze na tyle małe i niestabilne, że najlepszym wyborem będzie dla niego rowerek trzykołowy. Jeśli jednak nasz maluch czuje się już pewnie na swoich nóżkach i nie chwieje się podczas chodzenia i biegania, to możemy wybrać dla niego dwukołowy rower biegowy.
Nie może on być zbyt ciężki, gdyż dziecko będzie mieć trudność, by utrzymać go w pionie. Jego maksymalny ciężar powinien wynosić trzy kilogramy. Kolejną istotną kwestią jest też wysokość rowerka, a także wysokość siodełka. Rowerek nie może być zbyt wysoki, gdyż dziecko nie będzie mogło oprzeć w całości stopy o podłoże, a to z pewnością zniechęci je do jazdy na tym urządzeniu.
Tak dobrany sprzęt będzie również przyczyniał się do upadków i stanowił potencjalne niebezpieczeństwo, dlatego nigdy nie kupujmy większego rowerka „na zapas”. Z myślą, że posłuży naszemu maluchowi na dłużej, a my zaoszczędzimy dzięki temu pieniądze. Natomiast jeśli chodzi o wysokość siodełka, to powinna ona wynosić około 35-40 centymetrów.
Zapewni ona wygodę i swobodę poruszania się na rowerku. Wiemy już, jaki rower biegowy będzie najlepszy dla najmłodszych dzieci. Teraz zobaczmy, jaki rowerek biegowy dla 3 latka sprawdzi się podczas zabawy.
Jaki rowerek biegowy dla 3 latka?
Dziecko trzyletnie jest już większe i ma o wiele lepszą koordynację ruchową. Rower biegowy dla takiego malucha również powinien być masywniejszy, by utrzymać jego wagę. Może też posiadać dodatkowe akcesoria, które uatrakcyjnią jazdę na nim.
Młodsze dziecko powinno skupić się tylko i wyłącznie na opanowaniu balansu ciała i zachowaniu równowagi, dlatego lepiej nie wyposażać rowerka w rzeczy, które odciągną jego uwagę. Natomiast trzylatek powinien mieć już na tyle opanowaną jazdę na rowerze biegowym, że dodatki w postaci dzwonka lub hamulców uatrakcyjnią zabawę, a nie przyczynią się to rozproszenia jego koncentracji.
Pamiętajmy też o odpowiedniej wielkości kół. Koła w rowerze biegowym nie mogą być zbyt duże, gdyż będzie się on wtedy ciężko prowadził. Dla trzylatków zaleca się maksymalną wielkość kół wynoszącą 12 cali. W miarę rozwoju dziecka, naturalną koleją rzeczy jest przejście z roweru biegowego na tradycyjny – z pedałami. Jest to zalecane w okolicach piątego roku życia.
Wcześniejsza przygoda z rowerkiem biegowym na pewno sprawi, że przejście to będzie dla dziecka mniej stresujące i bardziej płynne. Opisane powyżej kwestie to jednak nie wszystkie istotne elementy, które należy wziąć pod uwagę, gdy dokonujemy zakupu rowerka biegowego. Teraz przeanalizujmy, jaki rowerek biegowy będzie najlepszym wyborem i na co jeszcze należy zwrócić uwagę?
Rowerek biegowy jaki wybrać, by był bezpieczny i zapewniał dobrą zabawę?
Rower biegowy musi być bardzo dobrze dopasowany do wielkości naszego dziecka, by jazda na nim była przyjemnością i spełniała wszelkie zasady bezpieczeństwa. Ważne są ogólne parametry takie jak wysokość i waga. Jego waga nie powinna przekraczać 1/3 wagi dziecka – cięższego rowerka maluch może nie być w stanie podnieść, ani utrzymać w pionie podczas jazdy.
Z kolei jego wysokość powinna umożliwiać wygodne oparcie całej stopy na podłożu, gdy dziecko siedzi na siodełku. Tutaj również ważna jest wysokość samego siodełka, która powinna być na tyle niska, by było to możliwe. Warto też zdecydować się na rowerek z regulowanym siodełkiem, które możemy ustawiać wyżej – proporcjonalnie do wzrostu dziecka.
Taki rowerek z pewnością posłuży nam przez o wielu dłuższy okres czasu. Zwróćmy też uwagę na materiał z jakiego jest wykonane siedzisko. Zbyt twarde siodełko będzie na pewno niekomfortowe podczas zabawy, dlatego wybierajmy miękkie i wygodne materiały. Musimy też przyjrzeć się uchwytom kierownicy, których wielkość powinna być dopasowana do dłoni naszego maluch tak, by mogło za nie wygodnie i pewnie złapać.
Kolejną ważną kwestią jest ilość kół, która zależy z kolei od wieku naszego dziecka i tego, jak bardzo jest ono już stabilne. Skoro jesteśmy już przy kołach, to przejdźmy do następnej istotnej cechy rowerku biegowego, która jest właśnie z nimi związana.
Jak dobrać rowerek biegowy – rodzaj materiału, z którego wykonano opony
Opony kół w rowerze biegowym mogą być wykonane z dwóch rodzajów materiału: pianki PVA lub gumy. Opony z gumy są takie same, jak w tradycyjnym rowerze. Uchodzi z nich powietrze, więc należy je w miarę potrzeb dopompowywać. Są też podatne na uszkodzenia, które wiążą się z koniecznością wymiany uszkodzonych elementów.
Takie opony są również cięższe od opon piankowych i znacząco wpływają na całościową wagę roweru. Opony wykonane z pianki PVA są bardzo lekkie i w zasadzie bezobsługowe, gdyż nie trzeba ich pompować, ani naprawiać. Przebicie ich jest wręcz niemożliwe, gdyż są twardsze, niż te pompowane, a dodatkowo rowery z piankowymi oponami są też tańsze. Może więc się wydawać, że stanowią o wiele lepsze rozwiązanie.
Niestety ten rodzaj materiału ma duży wpływ na komfort jazdy. Opony pompowane mają o wiele lepszą przyczepność do podłoża, a także amortyzację. Jazda na nich jest, więc bezpieczniejsza i bardziej komfortowa. Rowerki z piankowymi oponami będą stanowiły dobry wybór dla mniejszych dzieci, które poruszają się wolniej.
Ważne jest też to, by wykorzystywały one rower na równym podłożu. Dla starszych i bardziej zaawansowanych dzieci lepiej sprawdzą się pompowane opony. Należy jednak pamiętać, by regularnie sprawdzać w nich ciśnienie. Dziecko powinno też uważać na to, by nie przebić opony.
Jaki rowerek biegowy? Wybieramy materiał, z jakiego został wykonany
Przy wyborze rowerka biegowego bardzo ważne jest też zwrócenie uwagi na materiał, z jakiego został on wykonany. Bardzo popularne są rowerki drewniane, które cechuje wytrzymałość i odporność na uszkodzenia. Takie rowery są też lekkie i mogą zostać pomalowane na wiele kolorów, a przecież ich wygląd jest dla każdego dziecka równie ważny.
Odpowiednio zaimpregnowane drewno będzie też odporne na różne warunki atmosferyczne. Nie zapominajmy też, że jest to materiał ekologiczny. Jedyną wadą drewnianych rowerków jest brak możliwości regulacji siodełka. Rowerki biegowe wykonuje się również z metalu, który jest cięższym materiałem, niż drewno. Lepiej zdecydować się na rower wykonany z aluminium, które jest lekkie, a przy tym odporne na wilgoć.
Najbardziej odporny na zniszczenie i najlżejszy będzie natomiast rower kompozytowy. Na rynku dostępne są też rowery wykonane całkowicie z plastiku, które kuszą rodziców niską ceną, a dzieci kolorami i wzorami. Niestety takie rowery są również bardzo podatne na zniszczenia, których nie da się w żaden sposób naprawić. Łatwo pękają, gdy zostaną np. przewrócone, a o to podczas zabawy nietrudno.
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Wybierając rower biegowy warto też wziąć pod uwagę wszelkie dodatkowe akcesoria, z których część stanowi po prostu urozmaicenie jazdy, ale niektóre są również bardzo przydatne. Takim akcesorium jest na pewno nakładka na kierownicę, która zapewnia bezpieczeństwo naszemu dziecku, gdy straci ono równowagę.
Bezpieczeństwo zwiększa również ogranicznik skrętu kierownicy, który uniemożliwia wykonanie nagłego skrętu podczas jazdy. Taki skręt może skończyć się np. wyjechaniem na drogę lub wjechaniem w pieszego albo samego rodzica. Rowerek z takim dodatkiem jest też bardziej stabilny, co pomaga podczas pierwszych kontaktów naszego malucha z rowerem. Dziecko na rowerze biegowym hamuje w większości przypadków za pomocą nóg, ale mogą zdarzyć się sytuacje, gdy konieczne będzie użycia hamulca.
Warto wybrać rower z hamulcem na tylne koło, który pozwoli szybciej zahamować rower podczas zjazdu z górki lub gdy pojawi się nieoczekiwana przeszkoda na drodze. Jeśli uważamy, że takie rozwiązanie nie jest konieczne w przypadku naszego malucha, to wybierzmy chociaż sprzęt, który umożliwia montaż systemu hamulcowego. Gdyby w późniejszym czasie jednak okazało się, że jest on potrzebny, możemy łatwo go zamontować. Unikniemy w ten sposób konieczności zakupu nowego modelu.
Gdy dziecko nauczy się już sprawnie poruszać na rowerku biegowym, to przydatny może też być podnóżek, który umożliwia jazdę z wykorzystaniem siły rozpędu. Dla rodzica równie ważne jest też to, by obsługa rowerka nie wymagała żadnych dodatkowych narzędzi, gdy chcemy go złożyć lub rozłożyć. Oczywiście dla dzieci bardzo ważny jest też sam wygląd rowerku, a producenci są bardzo pomysłowi i wymyślają różne atrakcyjne elementy, jak np. rowerki z wizerunkiem ulubionych dziecięcych bohaterów z bajek.
Możemy też wyposażyć rower w dodatkowe akcesoria, które zwiększają bezpieczeństwo i wygodę, jak dzwonek lub koszyk do przewożenia dziecięcych skarbów. Nie zapomnijmy też o wytrzymałym kasku i ochraniaczach, które będą stanowić ochronę podczas upadku.
Nauka jazdy na rowerku biegowym. Ile on kosztuje?
Gdy mamy już wybrany i zakupiony model rowerka biegowego, przychodzi czas na naukę jazdy. Wprawdzie jest ona o wiele łatwiejsza, niż nauka obsługi tradycyjnego roweru, jednak i tak należy zastosować odpowiednie środki bezpieczeństwa. Na samym początku należy pozwolić oswoić się maluchowi z nową zabawką w warunkach domowych.
Niech nauczy się wsiadania na rower i schodzenia z niego, a także utrzymywania na nim równowagi. Pierwsze próby jazdy na dworze, powinny odbywać się na równym terenie, który jest nieuczęszczany. Potem możemy stopniowo wychodzić z dzieckiem na uczęszczane ścieżki np. w parkach, by dziecko nauczyło się wymijać przechodniów. Pamiętajmy, by unikać zatłoczonych chodników, które znajdują się blisko ulicy.
Zawsze miejmy naszego malucha na oku, by móc szybko zareagować na niebezpieczną sytuację. Gdy dziecko używa rowerku biegowego na zewnątrz, musi być też zawsze zaopatrzone w kask i ochraniacze. Rowerek należy również często przeglądać – sprawdzać czy opony nie są uszkodzone i czy nie zeszło z nich powietrze, a także regulować siodełko w miarę potrzeb. Jeśli dziecko wyrośnie z danego modelu, należy zakupić kolejny – większy, by zapewnić mu komfort i bezpieczną jazdę.Oczywiście przy wyborze jakiegokolwiek sprzętu, bardzo istotnym parametrem jest jego koszt. Nie inaczej jest w przypadku rowerka biegowego. Na jego cenę największy wpływ mają materiały, z jakich został on wykonany.
Często też droższe są modele, które posiadają elementy z popularnych bajek. Ceny rowerków biegowych zaczynają się już od 100 złotych, ale będą to przeważnie plastikowe modele z piankowymi oponami, odpowiednie jedynie dla najmłodszych dzieci. Owszem są one tańsze, jednak dzieje się tak ze względu na niższą jakość materiałów. Może się, więc okazać, że taki rowerek szybko się zepsuje, a my i tak będziemy musieli kupić następny.
Warto wybrać bardziej wytrzymałe rowerki, które posłużą naszemu maluchowi o wiele dłużej. Ich ceny wynoszą powyżej stu złotych. Im więcej posiadają one dodatkowych akcesoriów i im bardziej są uniwersalne, jak np. rowerki dwa w jednym, tym wyższa też będzie ich cena. Najdroższe modele mogą kosztować nawet ponad 300 złotych. To na czym nigdy nie należy oszczędzać, to bezpieczeństwo naszego dziecka. Należy więc zakupić również kask, który będzie posiadał odpowiednie certyfikaty potwierdzające jego skuteczność w niebezpiecznych sytuacjach.
By dziecko chętnie go nosiło, możemy wybrać kolorowy i ozdobny kask, który będzie świetnie komponował się w zestawieniu z rowerkiem. Równie ważny jest komfort jego użytkowania, a zapewnia go odpowiednia wentylacja. Należy też pamiętać przede wszystkim o tym, że kask musi być dobrze dopasowany do głowy malucha.
Tylko wtedy spełni swoją rolę. Tak wyposażone dziecko, będzie świetnie i bezpiecznie bawić się na swym rowerku biegowym. Choć wybór odpowiedniego modelu może wydawać się dość skomplikowany, warto poświęcić mu odpowiednią ilość czasu. Dobrze dopasowany rower posłuży przez długi czas naszemu potomstwu, a może być nawet przekazany w użytkowanie innemu maluchowi, gdy nasz już z niego wyrośnie.