Trenażer a rower stacjonarny

Deszcz, wiatr, śnieg, błoto… Temperatury na termometrze coraz częściej sięgają poniżej zera. Szybko zachodzące słońce, które nie zachęca do wyjścia na rower. A przecież trening sam się nie wykona! Czy czekać na wiosnę owiniętym w ciepły koc? A może zmienić swoją aktywność rowerową na inną? Na przykład basen czy siłownia lub cokolwiek innego co dało by się wykonywać w ciepłym pomieszczeniu. Jednak jeśli nie wyobrażasz sobie życia bez pedałowania, a nie chcesz wystawiać swojego roweru na zimowe warunki zabłoconych i posypanych solą ulic, to istnieje dla tego problemu doskonałe rozwiązanie: trening kolarski w domu. Z pomocą przychodzą dwie możliwości trenażer lub rower stacjonarny. Czym się różnią? Jakie mają podobieństwa? Który będzie bardziej odpowiedni dla kogo?

Trenażer a rower stacjonarny – który lepszy?

Przyjrzyjmy się więc w porównaniu obu produktom. Na pierwszy ogień weźmy pod uwagę fakt, iż rower stacjonarny tylko imituje prawdziwy rower. Natomiast trenażer to platforma, na której ustawiamy swój prawdziwy rower, zmieniając go tym samym w rower treningowy, pozwalający na jazdę w domu. Zarówno jeden i drugi produkt bez wątpienia nadają się do ćwiczeń w domu. Jednak to wszystko jeśli chodzi o podobieństwa. Co wybrać? Odpowiedz na to pytanie stanie się łatwiejsza po przeprowadzeniu dokładniejszej analizy funkcji i parametrów tych urządzeń.

Trenażer – specyfika produktu

Trenażer to nieduże urządzenie, przy pomocy którego możemy szybko i łatwo „jeździć” na rowerze w zaciszu swego domu. Umożliwia on trening bez względu na warunki panujące za oknem czy aktualną porę dnia. Jedyne co trzeba zrobić to podpiąć do niego rower i można zacząć pedałować do woli. Na rynku oferowane są modele dedykowane rowerom górskim i szosowym. Od osoby użytkującej trenażer wymaga się jednak koncentracji i wprawy, z powodu ryzyka upadku i małej stabilności. Jazda z zastosowaniem trenażera może sprawić trudności osobom początkującym.


Trenażery rowerowe dzieli się zwykle na trzy kategorie. Podstawowe wersje trenażerów zaczynają się od około 400 zł, natomiast trenażery dla osób szukających profesjonalnego sprzętu ceny za niektóre modele sięgają nawet 6 000 zł.


Pierwszą kategorią są trenażery rolkowe. Charakteryzują się prostą konstrukcją, która najlepiej oddaje jazdę na rowerze. Działa to w sposób prosty i nieskomplikowany. Umieszcza się rower na ruchomych rolkach i można wsiadać, rozpoczynać pedałowanie. Nadaje się świetnie dla rowerów szosowych jak i górskich. Często ta forma trenażera jest wybierana przez zawodników do przeprowadzenia rozgrzewki przed startem.
Mimo swoich dużych zalet trenażer rolkowy ma i wady. Największą z wad jest brak dużego oporu, który dawałby wrażenie stromych podjazdów. Jedyne co pozostaje to przerzutki w rowerze.


Drugą kategorią są trenażery magnetyczne. Ten model trenażera pozwala na przymocowanie roweru na specjalnej ramie, co daje większe bezpieczeństwo i stabilność. Nie trzeba zaprzątać sobie głowy ryzykiem upadku. Jest możliwość regulacji oporu dzięki magnesom, które możemy sobie kontrolować za pomocą dźwigni lub manetki. W tej kategorii znajdziesz modele, które umożliwią Ci solidny trening bez dużego obciążania budżetu.


Ostatnia kategoria to trenażery elektroniczne/hydrauliczne. Są to najbardziej zaawansowane trenażery. A co za tym idzie również i najdroższe. Aby zainstalować rower w tego typu trenażerze należy pozbyć się tylnego koła i zamontować rower na specjalnej ramie, w której znajduje się kompatybilna kaseta. Tego typu trenażery pozwalają na bardzo płynną jazdę oraz dokładną zmianę oporu. Bardzo ważnym dla niektórych osób atutem tych trenażerów jest możliwość komunikacji trenażera z tabletem, smartfonem czy laptopem. Wirtualne platformy treningowe umożliwiają rywalizacje z innymi użytkownikami, co jest świetnym czynnikiem motywującym do jeszcze intensywniejszych treningów. Istnieje również możliwość wyboru trasy, co daje świetne urozmaicenie. Można pokonać trasę przez włoskie Stelvio czy francuskie, legendarne Alpe’d Huez. Trenażer sam dostosuje opór i pokaże trasę na połączonym urządzeniu, uwzględniając przy tym Twoją prędkość. To doskonały sposób na zdobycie wymarzonych szczytów bez wychodzenia z domu!
Trenażer należy do urządzeń, które można łatwo przechowywać. Ma niewielkie wymiary i można go składać. Znajdziesz na niego miejsce w szafie czy garażu. Sprawdzi się i w małym mieszkaniu. Waga przeciętnego trenażera mieści się w granicach kilku kilogramów, więc nie będzie problemów z przemieszczaniem go. Do przewożenia trenażera istnieje możliwość dokupienia specjalnej torby, która zapewni bezpieczeństwo transportu. Sprawdzi się również jako ochrona przed kurzem przy przechowywaniu, kiedy Twój trenażer będzie czekał na nadejście sezonu zimowego.

Rower stacjonarny – alternatywa dla trenażera


Rower stacjonarny zwany również rowerem treningowym to alternatywne rozwiązanie jeśli chodzi o trening rowerowy w domu. To jeden z podstawowych elementów wyposażenia siłowni. Tak samo jak trenażer pozwoli na trening o dowolnej porze i dowolnej pogodzie. Rower stacjonarny świetnie sprawdzi się u osób, które należą do grona tych bardziej zabieganych, nie mających czas by regularnie trenować. Jest również bardzo dobrą opcją dla osób starszych, chcących zadbać o odpowiednią dawkę ruchu. Wystarczy kilkanaście minut dziennie, aby zobaczyć zadowalające efekty. Obsługa nie jest skomplikowana. Osoby poczatkujące nie będą miały problemu z użytkowaniem.


Można by wyjść z przekonaniem, iż rower stacjonarny nie daje nam wielu możliwości treningu. Nic bardziej mylnego! Rower stacjonarny oferuje nam dostosowanie czasu, częstotliwości i intensywności treningu w zależności od naszych możliwości i oczekiwanych efektów. Nada się świetnie do treningów interwałowych czy skierowanych na spalanie tkanki tłuszczowej. Sprawdzi się przy treningach redukujących utrzymywanych w stałym tempie z małym obciążeniem. Nada się również przy wzmacnianiu mięśni czy poprawie wydolności organizmu. Jest urządzeniem bezpiecznym dla stawów i kości oraz jest bardzo łatwy w obsłudze. W kwestii cen rower stacjonarny również wypada dobrze. Najtańsze modele można nabyć za 200 zł, a te najdroższe sięgają nawet 10 000 zł. Istnieje wiele różnych modeli do wyboru zróżnicowanych pod względem technicznym, jak i względem cenowym. Są dostępne modele dla osób starszych, dla profesjonalistów jak i amatorów.


Jeśli zaś chodzi o wady, nie sposób pominąć faktu, iż rower stacjonarny zajmuje dużo miejsca. Jego przechowywanie może być problematyczne, szczególnie w małych mieszkaniach. Rzadko uda się spotkać model pozwalający na składanie i tym samym większą łatwość w przechowywaniu. Znacznym minusem rowerów stacjonarnych jest fakt, iż wybór najlepszego dla nas modelu może okazać się problematyczny. Szczególnie dla osób, które nie mają na ten temat wystarczającej wiedzy.
Rowery stacjonarne można podzielić na magnetyczne i mechaniczne. Zależy to od zastosowanego w nich mechanizmu oporu. Najtańsze i najprostsze w swej budowie są mechaniczne rowery treningowe. Regulacja oporu będzie płynna lub stopniowa przez zwiększanie tarcia koła roweru. Nowocześniejszą opcją są magnetyczne rowery treningowe. W tych modelach regulacja oporu następuje poprzez hamulec magnetyczny. Daje to większą precyzję, jednakże automatycznie zwiększa cenę urządzenia.

Co lepiej wybrać trenażer czy rower stacjonarny?


Oczywiście wybór zależy od naszych preferencji. Jeśli celem jest zyskanie za nieduże pieniądze sprzętu, który pozwoli na jazdę rowerem w domu to trenażer będzie dobrym wyborem. Jednak jeśli ważniejszy jest rozbudowany trening i osobna maszyna to rower stacjonarny świetnie sprawdzi się w tej roli. Dodatkowo rower stacjonarny jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które w ogóle nie posiadają własnego roweru.