Dlaczego warto zainwestować w rower elektryczny?

Coraz więcej osób decyduje się na zakup roweru elektrycznego. Wynika to z faktu, że urządzenie to ma wiele zalet w porównaniu z tradycyjnym rowerem. Dlaczego model elektryczny jest lepszy od klasycznego? 

Czym charakteryzuje się rower elektryczny?

Rowery elektryczne, to innowacyjne urządzenia, które pozwalają poruszać się po różnych drogach z dużą prędkością, bez zanieczyszczania atmosfery, a także bez potrzeby wkładania dużej siły fizycznej. Dzięki temu środkowi transportu pokonywanie standardowej odległości z domu do pracy staje się przyjemniejsze, a użytkownik dociera do miejsca przeznaczenia mniej zmęczony.

Rowery elektryczne to zaawansowane technologicznie urządzenia, które od kilku lat są dostępne na rynku jednośladów i stale zyskują na popularności. To świetna alternatywa dla osób, które lubią jeździć na rowerze, ale nie są fanami nadmiernej aktywności fizycznej lub po prostu nie mogą sobie na to pozwolić ze względów zdrowotnych. Tego typu pojazd może również z powodzeniem zastąpić samochód lub komunikację miejską. Taki pojazd nie wymaga rejestracji ani żadnego zezwolenia. 

Co ciekawe, na rynku mamy modele przystosowane do warunków miejskich, a także te bardziej wymagające – mówimy o rowerach trekkingowych i górskich.  Dobrej jakości rower elektryczny na mocnerowery.pl można kupić w przystępnej cenie. 

Każdy pojazd tego typu ma inną moc i może osiągać różne prędkości. Zależy to zarówno od mocy silnika i akumulatora takiego pojazdu, jak i obciążenia, z jakim porusza się rower. Waga wpływa również na to, jak daleko taki rower może przejechać na jednym ładowaniu. Producenci podają średnią długość trasy, jaką można przebyć na danym modelu pojazdu elektrycznego danego typu. 

Należy jednak pamiętać, że podana przez nich liczba kilometrów jest wartością orientacyjną i w praktyce może się nieznacznie różnić na plus lub na minus – w zależności od tego, jaki dokładnie ładunek będzie musiał unieść rower. Na szczęście, gdy bateria się wyczerpie, to większość modeli ma możliwość przełączenia w tryb klasyczny i można nimi sterować za pomocą pedałów.

Zalety modeli elektrycznych 

Rower z silnikiem elektrycznym pozwala osobom nieprzygotowanym fizycznie na pokonywanie stromych podjazdów i znacznych odległości. W przypadku wyczerpania baterii można użyć napędu pedałowego. Akumulatory można łatwo naładować z domowego źródła zasilania. 

Przy porównywalnej prędkości w warunkach miejskich koszty energetyczne i ekonomiczne przemieszczania się jednej osoby okazują się o rząd wielkości niższe niż w przypadku jakiegokolwiek innego środka transportu, w tym transportu publicznego. W porównaniu z samochodami osobowymi eksploatacja, parkowanie i przechowywanie rowerów elektrycznych jest o wiele łatwiejsza. Rowery elektryczne są też przyjazne dla środowiska. 

Jak dbać o rower elektryczny?

Jaki jest najlepszy sposób przechowywania e-roweru? Rower elektryczny najlepiej przechowywać w chłodnym, suchym miejscu, z dala od dużej wilgotności i częstych zmian temperatury. Akumulator roweru elektrycznego powinien być przechowywany w stanie częściowo naładowanym. Przechowuj go oddzielnie od roweru elektrycznego. Idealna temperatura przechowywania to 0 do 20C. 

Jeśli nie planujesz używać roweru elektrycznego przez dłuższy czas, ważne jest dbanie o rower elektryczny i jego baterię przed i podczas całego okresu przechowywania. O ile tradycyjny rower możesz zostawić w garażu na kilka miesięcy, o tyle e-rower wymaga częstszej konserwacji. Ponadto rowery elektryczne działają optymalnie, gdy są często używane, więc staraj się nie zostawiać ich zbyt długo w przechowaniu. 

Przed przygotowaniem e-roweru do przechowywania należy wziąć pod uwagę trzy główne kwestie: właściwe czyszczenie e-roweru, ładowanie i dbanie o akumulator. Należy wziąć pod uwagę te czynniki, ponieważ odgrywają one dużą rolę w krótko- i długoterminowym bezpieczeństwie i funkcjonalności e-roweru. 

Jak wybrać model, który spełni oczekiwania?

Rowery elektryczne dzielą się na następujące typy: mountain (E-MTB) – przeznaczone do jazdy w terenie, wyróżnia je wysokiej jakości widelec z amortyzacją pneumatyczną o skoku 100-120 mm, wysokiej jakości przekładnia górska i hydrauliczne hamulce tarczowe. 

Rowery hybrydowe (E-Cross) – przeznaczone do jazdy po gładkich i lekko nierównych drogach, a także lekkim terenie. 

Rowery szosowe (E-Tour) – przeznaczone do jazdy głównie po płaskich drogach miejskich, dlatego mają sztywny lub prosty widelec amortyzowany o krótkim skoku, opony o średniej grubości i przekładnię klasy średniej lub podstawowej.