Odżywka białkowa – popularny suplement diety, wspierający sportowców

Odżywka białkowa to popularny suplement diety, który znaleźć można w diecie niemal każdego sportowca. Wynika to z faktu, iż wśród osób aktywnych fizycznie, zapotrzebowanie na białko jest większe niż wśród osób prowadzących siedzący tryb życia, a odpowiednia podaż protein wraz z codziennym jadłospisem, nie zawsze jest możliwa.

Jakie są rodzaje odżywek białkowych? Kiedy warto sięgnąć po preparat proteinowy? Jaką odżywkę białkową wybrać?  

Odżywka białkowa – co to takiego? 

Białko to składnik budulcowy organizmu człowieka, który pełni wiele istotnych funkcji w ustroju. Proteiny umożliwiają adaptację do wysiłku, sprzyjają zwiększaniu masy mięśniowej, a także uczestniczą w procesach regeneracyjnych po zakończeniu wykonywania aktywności fizycznej. Białko nasila procesy anaboliczne w organizmie człowieka i chroni włókna mięśniowe przed degeneracją, dlatego też odpowiednia podaż makroskładnika wśród sportowców jest tak istotna.  

Odżywka białkowa to preparat który, jak sama nazwa wskazuje, dostarcza do ustroju przede wszystkim proteiny. To suplement diety, pomocny wśród osób aktywnych fizycznie, które nie są w stanie dostarczyć odpowiednich ilości białka wraz z żywnością i codziennym jadłospisem. To także preparat, który może okazać się wsparciem wśród osób na diecie odchudzającej.  

Dlaczego warto włączyć do diety odżywkę białkową? 

Pokrycie zapotrzebowania na białko może przyczynić się do zwiększenia siły i rozrostu mięśni, a co więcej, może spowodować przyspieszenie tempa metabolizmu. Dodatkowo proteiny mogą wpływać na zahamowanie katabolizmu mięśniowego i nasilać procesy anaboliczne w organizmie, a także pozytywnie oddziaływać na regenerację po zakończeniu wykonywania aktywności fizycznej. Ponadto białko zwiększa uczucie sytości, zmniejszając tym samym ochotę na podjadanie i sięganie po niezdrowe przekąski.  

Najlepszym rozwiązaniem, aby pokryć zapotrzebowanie organizmu na białko, jest modyfikacja codziennego jadłospisu, tak, aby dieta dostarczała do ustroju produkty zawierające odpowiednią ilość białka. W przypadku osób aktywnych fizycznie, które wyróżniają się zwiększonym zapotrzebowaniem na proteiny, prawidłowa podaż białka wraz z codzienną dietą może być bardzo trudna do zrealizowania. Wówczas, aby przeciwdziałać procesom katabolicznym w ustroju, warto włączyć do jadłospisu wartościowe odżywki białkowe, które dostarczą do organizmu odpowiednią ilość protein i nasilą procesy anaboliczne. Pytanie tylko, na jaką odżywkę białkową się zdecydować i który rodzaj suplementu wybrać? 

Rodzaje odżywek białkowych – jaki preparat proteinowy jest najlepszy? 

Poszukując odpowiedniej odżywki białkowej, najczęściej można spotkać się z pojęciem białka serwatkowego, czyli białka pochodzenia zwierzęcego, które dostępne jest w formie trzech różnych preparatów, takich jak: 

  • Izolat białka serwatkowego (WPI) – dobrze rozpuszczalny produkt, który zawiera 90-95% czystego białka. Charakteryzuje się szybkim wchłanianiem, co skutkuje lepszym przyswajaniem aminokwasów. Przykładem wysokiej jakości izolatu jest OstroVit Whey Protein Isolate 700 g malinowy;
  • Koncentrat białka serwatkowego (WPC) – zawartość czystego białka w preparacie plasuje się na poziomie 70-80%. To preparat o dobrym profilu aminokwasów, który wyróżnia się krótkim czasem wchłaniania. Przykładem wartościowego koncentratu białka serwatkowego jest natomiast OstroVit STANDARD WPC80.eu 900 g borówkowy;
  • Hydrolizat białka serwatki (WPH) – to preparat, który również wyróżnia się wysoką zawartością białka, która może wynosić nawet 100%. Hydrolizat białka serwatki otrzymywany jest metodą hydrolizy enzymatycznej łańcuchów peptydowych, co pozwala na uzyskanie aminokwasów, które mogą być niemal natychmiast wchłaniane i wykorzystywane przez organizm. 

Ponadto wśród dostępnych odżywek białkowych spotkać można również preparaty zawierające białko wołowe, które może być alternatywą dla osób uczulonych na laktozę czy kazeinę, a także białko sojowe, które może być doskonałym rozwiązaniem dla osób na diecie roślinnej. 

Jaka odżywka białkowa jest natomiast najlepsza? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż wybór odpowiedniego preparatu proteinowego stanowi tak naprawdę kwestię indywidualną – suplement diety powinien być dopasowany do rodzaju wykonywanej aktywności, pory treningu i potrzeb sportowca.