Rower do Stuntu

PoStunt to dynamicznie rosnąca odmiana kolarstwa grawitacyjnego. Jak wiele sportów rowerowych jej początków należy doszukiwać się w sportach motorowych, gdzie od lat już gości stunt.

Tak samo jak miało to miejsce w przypadku rowerów trialowych jak i bmxów ich początki zawdzięczamy fanom odmian z silnikiem którzy nie byli w stanie podołać obciążeniu finansowemu odbywania treningów na odmianach z silnikami. Te sporty w początkach swojego istnienia tak samo jak stunt miały problem z identyfikacją oraz akceptacją obu środowisko.

To samo w dzisiejszych czasach widzimy w świecie rowerów do stuntu, ludzie ze świata motorów nie dostrzegają potencjału ćwiczenia na rowerze, a rowerzyści nie dostrzegają stuntu jako prawdziwego sportu.

Rower do stuntu czyli właściwie co?

Podstawą roweru do stuntu są hamulce, już tłumaczę dlaczego.

Swoje początki możemy stawiać na praktycznie każdym rowerze górskim, do podstawowych tricków, i jazdy na kole w zupełności nam wystarczy, jednak wszystkie te tricki będą bardzo trudne jeśli nie ustawimy dobrze hamulców.

Następnym ważnym elementem roweru będzie rama, najlepiej aby była niska z krótkim tylnym trójkątem ale długim przednim. Pozowoli nam to na łatwe utrzymanie roweru na tylnym kole jednocześnie przy dobrej stabilności i wygodniejszej postawie podczas jazdy stojąc.

Trzecim elementem naszego roweru do stuntu jest oczywiście siodełko, im szerszy u podstawy tym lepiej, utrzyma to nas w miejscu podczas jazdy na kole oraz ułatwi stawanie na nim nogami.

Dobór pedałów, kierownic i mostków to raczej kwestia gustu, jednak takie rowery wiele części dzielą z rowerami do dirtu i streetu.