Czy trzeba rozliczyć PIT w 2023? Sposoby składania deklaracji podatkowej za 2022 rok 

Rozlicznie PITu to jedno z najważniejszych zobowiązań, jakie musi wypełnić każdy podatnik w Polsce. Dotyczy to wszystkich osób, które osiągają opodatkowane dochody. W ostatnim czasie pojawiło się jednak wiele usprawnień w obszarze składania PIT. Czy to oznacza, że teraz Urząd Skarbowy w 2023 roku sam rozliczy PIT? Sprawdźmy to!

Czy Urzad Skarbowy sam rozliczy PIT?

Jeszcze kilka lat temu, wypełnianie deklaracji PIT spędzało sen z powiek podatników. Dziś natomiast zadajemy pytanie, czy Urząd Skarbowy sam rozliczy PIT. Takich przypuszczeń z pewnością nikt się nie spodziewał. A jednak!

W 2019 roku Ministerstwo Finansów wprowadziło usługę Twój e-PIT, mającą usprawnić cały proces składania deklaracji podatkowych. I jak do tej pory, spełnia to zadanie wzorowo! Dzięki niej, deklaracja PIT jest przygotowywana dla każdego podatnika. Wystarczy jedynie sprawdzić jej poprawność oraz wprowadzić ewentualnie dodatkowe dane, ulgi, czy też zastosować obowiązujące odliczenia. 

Twój e-PIT nie wyręcza więc podatników z obowiązku składania PIT w sposób całkowity, ale stanowi naprawdę bardzo duże ułatwienie oraz sprawia, że procedura przebiega znacznie szybciej. Podatnik nie musi bowiem w tym przypadku wypełniać podstawowych danych, czy też wybierać formularza, a jedynie uzupełnić luki i zatwierdzić dokument. 

Rozlicznie PIT online — jaki formularz wybrać? 

Wiemy już, że osoby generujące dochody, muszą w 2023 roku złożyć PIT. Jak więc rozliczyć go poprawnie? W pierwszej kolejności należy wybrać właściwy formularz. Dostępnych jest ich wiele, a każdy przeznaczony jest do rozliczania zupełnie innego rodzaju dochodów. Jednak mimo tej liczebności, większość osób składa swoje zeznanie w formie formularza PIT-37 lub PIT-36. 

PIT-37 to najczęściej wypełniany formularz. Za pomocą PIT 37 rozliczenie w 2023 wykonają wszystkie te osoby, pracujące na umowę o pracę, zlecenie, czy też o dzieło, które swoje dochody otrzymały za pośrednictwem płatnika. Jeśli ktoś zastanawiał się, czy PIT 11a z ZUS trzeba rozliczyć, to tutaj warto od razu zaznaczyć, że tak – i to właśnie również poprzez formularz PIT-37. Służy on bowiem do także do rozliczania rent i emerytur. Czy emeryt musi rozliczyć PIT-11a zawsze? Tak! Na szczęście obecnie jest to proste i by to zrobić, nie trzeba nawet wychodzić z domu. A czy rozliczenie PIT-37 bez dochodu także jest konieczne? Nie. Jeśli podatnik w danym okresie rozliczeniowym nie uzyskał żadnego dochodu, nie musi składać takiej deklaracji. 

Deklaracja PIT-36 przeznaczona jest przede wszystkim dla podatników prowadzących własną działalność gospodarczą. Dotyczy to działalności pozarolniczych, opodatkowanych na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej. Za jej pomocą rozlicza się również środki pochodzące między innymi z najmu, dzierżawy, podnajmu, czy też przychody zagraniczne. 

Wiele małżeństw rozlicza się wspólnie. Którą więc z tych deklaracji wybrać, jeśli nastąpić ma wspólne rozliczenie małżonków – PIT 36 czy 37? To zależy od sytuacji, ponieważ obie służą do takich rozliczeń. Oboje małżonków musi spełnić wszystkie warunki dotyczące konkretnego formularza. 

Rozliczenie e-PIT przez internet

Jeśli chodzi o PIT rozliczenie go może przebiegać na kilka sposobów. Istnieją bowiem różne metody i drogi jego składania. Do tej pory większość podatników korzystała głównie z dwóch z nich – czyli wspomnianej już wcześniej usługi Twój e-PIT oraz programów do PIT. Obecnie jednak to ta pierwsza zyskuje znacznie większą popularność. Sprawdźmy, jak złożyć PIT na stronie e-Urzędu Skarbowego. 

Twój e-PIT 2023 — rozliczenie przez Urząd Skarbowy

Twój e-PIT to obecnie bez wątpienia najprostszy sposób na rozliczenie podatków. Wystarczy wejść na portal podatkowy podatki gov i kliknąć w zakładkę e-Urząd Skarbowy. W ten sposób zostaniemy przekierowani na stronę logowania. Jeśli chodzi o podatki gov logowanie jest bezproblemowe. Każdy obywatel może uzyskać dostęp do swojego konta od razu, używając w tym celu danych profilu zaufanego, e-dowodu osobistego, bankowości mobilnej, czy też specjalnej aplikacji. Po zalogowaniu się, można od razu sprawdzić swój PIT. Warto wykazać się tu dużą dokładnością. Jeśli wszystko się zgadza, wystarczy jedynie zatwierdzić formularz i zostanie on automatycznie dostarczony do Urzędu Skarbowego. 

PIT do kiedy rozliczyć 2023?

Przy rozliczaniu się z Urzędem Skarbowym niezbędne jest zachowanie pełnej terminowości. Czas na składanie deklaracji podatkowych jest ściśle określony i należy go przestrzegać. Zwykle datą ostateczną jest ostatni dzień kwietnia. Jednak w 2023 roku zyskamy kilka dodatkowych dni na wypełnienie tego obowiązku. Ostatni kwietnia wypada bowiem w niedzielę, natomiast pierwszy dzień maja to święto. Tym samym czas składania deklaracji podatkowych za 2022 rok przesuwa się aż na 2 maja. 

A co, jeśli spóźnimy się z przesłaniem naszego formularza PIT? Brak terminowości będzie miał bardzo przykre konsekwencje. Jeśli chcemy sprawdzić, jaka kara nam grozi, warto wejść na kalkulator odsetek podatkowych i ją wyliczyć. A w związku z tym, że zbliża się nowy rok, koniecznie zajrzyjmy też na kalkulator wynagrodzeń 2023 i dowiedzmy się, czy szykują się dla nas jakieś zmiany! Teraz wiecie wszystko o PIT i jak rozliczyć go prawidłowo.