Jak Dobrać Rower do Wzrostu?

Zakup jednośladu to ważna decyzja, w końcu jazda na rowerze ma nie tylko sprawiać nam przyjemność ale też nie wpływać negatywnie na nasze ciało. To poważna sprawa i warto dobrze przygotować się do tej decyzji.

Przy zakupie roweru, jednym z podstawowych kryteriów jest rozmiar ramy roweru. Aby jeździć wygodnie i bezpiecznie, rozmiar roweru musi być dobrze dobrany. Za mały czy za duży rower utrudni nam życie i skutecznie zniechęci do tej aktywności fizycznej. Nie ma sensu podejmować pochopnych decyzji, zakup roweru powinien być przemyślany, aby w pełni cieszyć się później z zakupu jednośladu warto dobrze się przygotować i poświecić odpowiednią ilość czasu na wybór.

Rodzaj roweru

Podstawową kwestią jest wybór samego roweru. Zależnie do czego chcemy wykorzystywać nasz jednoślad i w jakich warunkach chcemy jeździć, do wyboru mamy kilka modeli. Warto podkreślić, że wybór zależy od stylu jazdy i szybkości ale też od ułożenia ciała podczas jazdy.Do wyboru mamy kilka rodzajów:

1. Rower crossowy- to wybór idealny dla osób jeżdżących dużo po urozmaiconym terenie czyli zarówno po asfalcie jak i po terenie pozamiejskim, leśnych ścieżkach czy polnych drogach. Są to rowery bardzo uniwersalne, a ich ramy mają często rozmiar od 19 do 21 cali w przypadku modeli przeznaczonych dla mężczyzn lub od 17 do 19 cali w wersjach dla kobiet.2. Rower trekkingowy- są mniej uniwersalne niż rowery crossowe, przeznaczone są na długie podróże za miastem, podobnie jak crossymają zazwyczaj ramy o długości w przedziale od 19 do 21 cali w modelach męskich lub od 17 do 19 cali w modelach damskich.3. Rower górski (MTB)- stworzono je z myślą o terenach trudnych, z dużą ilością przewyższeń, pofałdowanych. Aby przetrwać w takich warunkach musi mieć on wyższą wytrzymałość, lepsze hamulce oraz odpowiednią amortyzację dopasowaną do wstrząsów. Warto zauważyć, że w tych modelach ramy są mniejsze niż w rowerach crossowych i trekingowych.4. Rower dziecięcy- to całkiem inna kategoria rowerów. Maluch powinien czuć się komfortowo i bezpiecznie na swoim jednośladzie. Aby spełnić ten warunek dziecko powinno swobodnie dotykać piętami podłoża zsiadając z rowerka, poza tym, bez wysiłku powinno sięgać kierownicy i klamek hamulcowych. Jeśli zapewnimy maluchowi te warunki z pewnością jazda rowerem stanie się zabawą i maluch będzie czerpał z niej dużo radości i satysfakcji.5. Rower BMX- całkowicie odrębną kategorią rowerów są rowery BMX. Ich zadanie i przeznaczenie jest zupełnie inne niż tradycyjnych jednośladów. Stworzone zostały z myślą o akrobacjach. Dobór roweru jest tu całkiem inny, ponieważ rama w tych modelach jest znacznie krótsza, co wynika ze sposobu ich użytkowania.

Jak dobrać rower do wzrostu?

Chociaż dobranie odpowiedniego rozmiaru ramy do wzrostu może wydawać się skomplikowane to wcale nie jest takie trudne. Opracowano w tym celu specjalny wzór, który po podstawieniu odpowiednich wartości pozwoli bez problemu obliczyć pożądaną wielkość ramy.Aby to zrobić wystarczy wykonać następujące czynności:1. Po pierwsze należy zmierzyć długość nogi od krocza do podłoża. Kolejny krok to pomnożenie wyniku (w centymetrach) przez (i tu zależnie od modelu roweru jakiego poszukujemy, podstawiamy odpowiedni wskaźnik):a) Dla roweru MTB – pomnóż przez 0,57.b) Dla roweru Szosowego – pomnóż przez 0,67.c) Dla roweru Trekkingowego – pomnóż przez 0,63.Po dokonaniu obliczeń, mimo wszystko warto przymierzyć rower i sprawdzić czy jest nam wygodnie.

Następstwa nieprawidłowego doboru rozmiaru ramy.

Skutkiem nieprawidłowego doboru roweru może być nieodpowiednia sylwetka podczas jazdy co powodować może szybsze zmęczenie ale co gorsza urazy i kontuzje na przykład nadgarstków. Wpływać będzie też na złe przeniesienie siły mięśni i obniżoną efektywność jazdy. Źle dobrany rower to również utrudnione sterowanie, a to już niestety realne zagrożenie na drodze. Zbyt duża rama zmniejszy zwrotność w trudniejszym terenie natomiast zbyt mała sprawi, że będzie nam zwyczajnie niewygodnie.

Oczywiście dobór roweru to bardzo indywidualna sprawa, ponieważ rowery różnią się od siebie geometrią może się okazać, że będą nam pasować różne rozmiary ramy; na przykład gdy górna rura mocno opada, skróci się rurka pionowa. Dlatego warto przymierzyć się do różnych rozmiarów ramy i samemu sprawdzić, na którym czujemy się najbardziej komfortowo. Trzeba dobrze ustawić siodełko i sprawdzić czy ten rozmiar ramy nam odpowiada. Gdy rama jest wyraźnie zbyt mała, poczujemy to od razu- odczucie, że uderzymy kolanami w kierownicę.

Jeśli rama będzie zbyt duża, ciało będzie się nienaturalnie wyciągać tak by dosięgnąć kierownicy, oprócz tego problem może pojawić się z ustawieniem siodełka na odpowiedniej wysokości. 

Może zdarzyć się sytuacja, że wspornik siodełka będzie maksymalnie wsunięty do ramy, a mimo to dosięgnięcie pedałów całą stopą będzie niemożliwe. Aby bezpiecznie i wygodnie jeździć, siodełko powinno być wysunięte z ramy przynajmniej 10 centymetrów, wtedy wspornik może pochłaniać przynajmniej część wibracji podczas jazdy.

Dobry sklep rowerowy będzie posiadał rowery w różnych rozmiarach ram, warto z tego skorzystać i sprawdzić jak siedzi nam się na rożnych modelach. Wyliczenia, wyliczeniami ale czasem wynika z nich, że idealny dla nas jest rower pomiędzy dwoma sąsiednimi wymiarami, wtedy najlepiej właśnie sprawdzenie na którym jest wygodniej.Dla jasności, oczywiście da się jeździć na rowerze ciut za małym czy za dużym. Wyliczenie rozmiaru za pomocą wzoru jest pomocne ale nie jest wyrocznią, najważniejsze jest aby na rowerze czuć się dobrze i komfortowo.​

Ogólnie przyjmuje się, że w sytuacji gdy wypadniemy gdzieś pomiędzy dwoma rozmiarami ramy, w przypadku chęci zakupu roweru do jazdy sportowej (zwłaszcza szosy) lepiej kupić mniejszą ramę, natomiast jeśli zależy nam na bardziej rekreacyjnej jeździe lepszy będzie ten większy rozmiar ramy, tak by było nam wygodniej.

 Nie jest to jednak żelazna zasada a jedynie sugestia, zawsze warto sprawdzić to samemu i indywidualnie dobrać rozmiar do siebie.