Jak prawidłowo troszczyć się o odzież do biegania?

Profesjonalna odzież do biegania to wysokiej jakości produkty, które są w większości produkowane z syntetycznych materiałów. Aby na długo zachowały swoje unikalne, pożądane podczas uprawiania aktywności fizycznej właściwości, należy o nie prawidłowo troszczyć się na co dzień. Dbanie o odzież do biegania nie ogranicza się jedynie do samego prania, ale także właściwego przechowywania poszczególnych elementów stroju, ich suszenia oraz używania do pielęgnacji odpowiednio dobranych, dedykowanych sportowcom produktów.

Jak należy prać odzież do biegania?

Odzież do biegania to wszelkiego rodzaju elementy stroju biegacza, do których zaliczają się m. in. bielizna termoaktywna, koszulka biegowa, bluza, kurtka, spodnie i inne. Każdy z tych produktów posiada wszytą metkę, której nie należy usuwać po zakupie z bardzo prostego powodu – znajdują się na niej istotne informacje odnośnie prawidłowego prania i konserwacji odzieży, których powinniśmy przestrzegać, jeśli zależy nam na zachowaniu odzieży w dobrym stanie przez długi czas. Odzież do biegania jest produkowana z syntetycznych włókien, głównie poliestru z dodatkiem elastanu i powinna być prana w odpowiedniej temperaturze oraz w określony sposób.

Zdecydowanej większości odzieży do biegania nie powinno się prać w pralce, o czym producent informuje użytkownika na metce. Pranie automatyczne może bowiem uszkodzić delikatne włókna odzieży oraz pozbawić je cennych właściwości użytkowych. Najlepszym wyborem, jeśli chcemy prawidłowo troszczyć się o naszą odzież do biegania, jest jej pranie ręczne z dodatkiem dedykowanych detergentów. Profesjonalna chemia do prania odzieży sportowej pozwoli nie tylko zadbać o włókna naszych ubrań, ale także usunąć z nich szkodliwe bakterie i drobnoustroje. Warto także zaznaczyć, że odzież sportowa nie powinna być prasowana, gdyż sztuczne materiały ulegają nieodwracalnemu zniszczeniu w kontakcie z wysoką temperaturą żelazka.

Jak odpowiednio dbać o odzież do biegania na co dzień?

Nie mniej ważnym od prania elementem prawidłowego traktowania odzieży sportowej jest jej codzienna konserwacja. Wilgotne od potu lub deszczu elementy odzieży należy wysuszyć do razu po powrocie do domu rozwieszając je w suchym, przewiewnym miejscu oddalonym od źródeł ciepła – grzejników, kominka, promieniowania słonecznego itp. Po wysuszeniu odzież można odłożyć do kosza na pranie i ręcznie uprać w wolnej chwili. Po upraniu odzież należy rozwiesić i pozostawić ją do dokładnego, samodzielnego wyschnięcia. Najlepiej prać ubrania sportowe na lewej stronie i tak samo je suszyć.

Prawidłowe dbanie o odzież do biegania jest kluczem do jej zachowania w dobrym stanie i pożądanych właściwościach przez długi czas. Sama żywotność sportowych ubrań jest jednak zależna od wielu czynników, wśród których kluczową rolę odgrywa częstotliwość użytkowania odzieży oraz jej prania. Z reguły, im częściej nosimy dany element stroju i w konsekwencji go pierzemy, tym szybciej będzie się on zużywał. Najlepszym rozwiązaniem jest więc zakup kilku kompletów odzieży do biegania i ich użytkowanie na zmianę. Zapewni to dłuższą trwałość poszczególnych elementów stroju biegowego oraz konieczność ich rzadszej wymiany na nowe.