Obowiązkowe wyposażenie każdego roweru

Rower to z pewnością bardzo popularny środek transportu. Coraz częściej wiele osób wybiera go nie tylko jako wspaniały sposób na spędzenie wolnego czasu, ale to właśnie dzięki niemu w szczególności w dużych, zatłoczonych miastach dojeżdża do pracy.

Należy jednak pamiętać, że jak każdy środek transportu musi być odpowiednio oznakowany, jak również poruszając się naszym jednośladem powinniśmy być wyposażeni w odpowiednie akcesoria. Bardzo często rowerzyści nie są tego świadomi i tym samym decydują się na wycieczkę bez niezbędnego wyposażenia. Zatem co należy obowiązkowo wieźć ze sobą?

Odpowiednie wyposażenie roweru bardzo istotne

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że właściwe wyposażenie swojego roweru w liczne akcesoria, nawet w przypadku jeśli nie planujemy zbyt długiej trasy jest bardzo ważne. To właśnie dzięki temu możemy w każdej niespodziewanej sytuacji bardzo szybko zareagować, a nawet w niewielkim stopniu podczas awarii naprawić swój rower. Z tego powodu tak wiele osób inwestuje w różnego rodzaju akcesoria do rowerów. Jednak nie można zapominać o tym, że istnieje również pewna grupa rzeczy, które są obowiązkowe i tym samym każdy z rowerzystów, który decyduje się wyruszyć na swoim jednośladzie powinien je posiadać. Zatem jakie jest obowiązkowe wyposażenie roweru?

Co zaliczane jest do obowiązkowego wyposażenia roweru?

Należy mieć świadomość, iż lista obowiązkowego wyposażenia każdego roweru jest raczej krótka i tym samym nie musimy wcale wydawać zbyt dużo pieniędzy na różnego rodzaju akcesoria.

 Jednak nie powinniśmy zapominać o tym, że warto przykładowo zwrócić uwagę podczas zakupu na to, aby były one naprawdę dobrej jakości. Zatem w co w pierwszej kolejności należy zainwestować?Aby być dobrze widocznym na drodze, niezależnie od aktualnie panujących warunków atmosferycznych, bardzo istotne jest właściwe oświetlenie. Należy w szczególności z przodu być wyposażonym w co najmniej jedno światło pozycyjne posiadające barwę białą lub też żółtą.

W tym przypadku jest duża dowolność, ponieważ może to być lampka zasilania na baterie lub też model zasilany dynamem. Nasze oświetlenie musi być widoczne już ze 150 m na drodze.Istotne jest także oświetlenie z tyłu naszego roweru, które z kolei powinno być barwy czerwonej. Niezależnie od pory dnia należy posiadać czerwony odblask, a także światło pozycyjne barwy czerwonej w przypadku złych warunków atmosferycznych lub też gdy jedziemy po zmroku.

Bardzo wielu rowerzystów zastanawia się, czy rzeczywiście odblask jest tak niezbędny z tyłu naszego jednośladu. 

Powinniśmy pamiętać o tym, że zdecydowanie to dzięki temu jesteśmy bardziej bezpieczni na drodze, zwłaszcza w przypadku, gdy nasze tylne światło przestaje świecić. W momencie rozładowania się baterii, nie będziemy widoczni dla kierowcy. Skupieni na jeździe możemy tego nie zauważyć, a taki odblask może uratować nam życie.Nasz rower musi także być wyposażony w co najmniej jeden hamulec, który musi być również w pełni sprawny.

 W tym przypadku możemy również wybrać pomiędzy hamulcami ręcznymi, które obecnie spotyka się w większości modeli, jednak także możemy korzystać z hamulca w pedałach. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jednak nasz rower powinien być także wyposażony w odpowiedni dzwonek.

Warto dodać, że nie powinien on wydawać przeraźliwego dźwięku. Ten element ma służyć do ostrzegania innych uczestników ruchu drogowego, jednak nie możemy ich straszyć. Ciekawostką jest fakt, iż w przypadku gdy konstrukcja naszego roweru uniemożliwia nam sygnalizację ręką manewr, jaki chcemy wykonać, jesteśmy zmuszeni wyposażyć nasz jednoślad właśnie w kierunkowskazy.

Z pewnością nie tylko my będziemy bardziej bezpieczni na drodze, ale także nie będziemy w żadnym stopniu stwarzać zagrożenia wobec innych uczestników ruchu drogowego.

Dodatkowe wyposażenie rowerzysty – co może się przydać?

Warto pamiętać, że wybierając się na wycieczkę rowerową lub też w szczególności, gdy codziennie użytkujemy nasz rower, warto zadbać o dodatkowe wyposażenie, które nie jest obowiązkowe. Z pewnością to właśnie dzięki niemu będziemy czuć się znacznie pewniej podczas jazdy.

 Do wspomnianego dodatkowego wyposażenia roweru można zaliczyć takie akcesoria jak między innymi odblaski na pedałach oraz z przodu roweru, jak również paski odblaskowe znajdujące się na oponach, a także specjalne odblaski na kołach.Zdecydowanie rower zyskuje w naszym kraju coraz większą popularność. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu wielu osobom ten właśnie środek transportu kojarzył się przede wszystkim z mniej zamożnymi ludźmi, którzy nie mają żadnego innego pojazdu, za pomocą którego mogą się przemieszczać.

Warto także wspomnieć o tym, że rower kojarzył nam się również z kolarzami, którzy przecież od wielu lat osiągają w tej dziedzinie sukcesy. Jednak kto jeszcze kilkanaście lat temu by pomyślał, że w naszym kraju to właśnie rowerem będziemy dojeżdżać do pracy i to w szczególności, gdy na co dzień pracujemy w biurze, gdzie zajmujemy wysokie stanowiska?Moda na ekologiczny transport z pewnością przyszła do nas z zachodniej granicy. Jak już wcześniej wspomniano, rower na stałe zagościł w naszym codziennym życiu, ponieważ to właśnie dzięki niemu możemy także doskonale się zrelaksować po pracy, udając się na dalekie wycieczki.

 Niezależnie od tego do jakich celów jest używany wspomniany jednoślad, powinniśmy mieć świadomość tego, że jeżeli chcemy uniknąć kłopotów i podczas rutynowej kontroli na drodze nie otrzymać mandatu, musimy być wyposażeni we właściwe elementy. Istnieje określona grupa akcesoriów, w które powinien zainwestować każdy rowerzysta i wozić je ze sobą, a także większość z nich musi być zamocowane do roweru. Z pewnością w dużej mierze wpłynie to także na nasze bezpieczeństwo. 

Jest to w szczególności bardzo ważne w przypadku, gdy na co dzień poruszamy się po drogach, które przykładowo są nie tylko słabo oświetlone, ale również i bardzo ruchliwe. W takich sytuacjach z pewnością najlepszym rozwiązaniem byłaby jazda po ścieżkach rowerowych, jednak takich dróg w naszym kraju często jest niewiele, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach.